
Grejalice za domaćinstvo su nezaobilazni pratilac zimskih meseci.
Ujedno su jedan od najstarijih električnih uređaja. Pojavile su se u 19. veku kada je električna energija postala široko dostupna. Prvi model konstruisao je Albert Marš. Ovaj američki metalurg je 1905. godine izumeo nikal-hrom (nihrom) leguru, koja je bila mnogo efikasnija u proizvodnji toplote i izdržljivija od dotadašnjih materijala. Zbog toga je postala osnovni materijal za električne grejače u grejalici.
Razvoj je nastavljen tokom 20. veka. Pojavile su se različite vrste grejalica, poput kvarcnih, konvektorskih, infracrvenih. Svaka od ovih tehnologija je napravljena kako bi se poboljšala efikasnost zagrevanja i omogućila brža i bolja kontrola temperature.
Pored vrhunskog kvaliteta, savremeni modeli često sadrže digitalne termostate, programske tajmere i druge funkcije koje povećavaju njihovu udobnost i bezbednost. Imajući ovo u vidu Fakt vam daje savete koji će vam pomoći da izaberete električnu grejalicu za svoj dom.
Vrste grejalica
Prvi korak u izboru grejalice za domaćinstvo jeste izbor vrste koju želite.
Konvektorske grejalice ne sadrže ventilatore, tako da rade na konvekciji kako bi zagrejale vazduh u prostoriji. Zahvaljujući tome omogućavaju ravnomerno raspoređivanje toplote, te su pogodne za duže grejanje, čak i većih površina.
S obzirom da nemaju ventilator odlikuje ih tiši rad. Takođe, nema rizika od respiratornih tegoba, jer smanjuju cirkulaciju prašine i polena.
Kvarcne grejalice zagrevaju direktno ljude i objekte, umesto vazduh. Ovakav prinip rada obezbeđuje brzo zagrevanje, ali je manje efikasan u velikim prostorijama. Zbog toga se preporučuju samo kao dodatak grejanju.
Keramičke grejalice poseduju keramičke grejače, koji ispuštaju topao vazduh. Ovi modeli brzo podižu temperaturu u manjim i srednje velikim prostorijama.
Snaga i energetska efikasnost grejalice za domaćinstvo
Snaga grejalice je ključni faktor za efikasno grejanje. Ona se izražava u vatima (W), te pri izboru morate obratiti pažnju i na ovu mernu jedinicu.
Za grejanje standardne prostorije od 10 kvadratnih metara dovoljna je grejalica snage od oko 1.000 do 1.500 W. Ako je prostorija veća ili slabije izolovana, biće vam potreban jači model, od 2.000 W ili više.
Nemojte zaboraviti i na energetsku efikasnost. Izaberite grejalicu sa visokim stepenom energetske efikasnosti kako biste smanjili troškove za struju.
Funkcije grejalice za domaćinstvo
Jedna od korisnih opcija koje imaju moderne grejalice jeste termostat. On omogućava podešavanje temperature tako da se automatski održava željeni nivo toplote u prostoriji. Samim tim je zagarantovana prijanta atmosfera, bez preterano zagrejanog ili previše hladnog vazduha.
Mogućnost podešavanja temperature obezbeđuje i uštedu energije. Ova karakteristika je naročito pogodna kada se zna da cena struje iz godine u godinu raste.
Tajmer vam omogućava da podesite vreme uključivanja i isključivanja grejalice. To dodatno doprinosi komfornijoj i ekonomičnijoj upotrebi.
Većina grejalica ima funkciju brzine. Ona vam pruža mogućnost da sami izaberete jačinu rada, koji odgovara vašim potrebama.
Okidač za isključenje pri prevrtanju ili pregrevanju predstavlja bezbednosnu funkciju. Njome štitite svoj dom od požara i drugih nezgoda.
Veliki izbor grejalica različitih vrsta možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Ovde vas čekaju i grejalice za kupatila, kao i električni radijatori vrhunskog kvaliteta.