
Kako odabrati pravo osvetljenje? Pitanje koje je svako od nas postavio prilikom uređanja doma.
Dnevno svetlo je najlepše osvetljenje, ali je vremenski ograničeno. Zato je neophodno pronaći adekvatnu zamenu za njega.
Odgovarajuća rasveta omogućava lako obavljanje zadataka. Ujedno, daje domu sigurniji i udobniji izgled, pa vam pruža da u svakom trenutku u njemu uživate. Međutim, loš izbor lustera, pa i stone lampe ne samo da narušava lepotu prostora, već boravak čini napornim za oči, pa ne čudi što mnogi ljudi veliku pažnju posvećuju rasveti. Morate biti sigurni da ste izabrali onu koja ima stvarnu funkcionalnu namenu, kao i pravu jačinu, dok estetsku komponentu ne treba ni naglašavati, jer smo svi svesni da, na primer, moderna ugradna rasveta nikako ne odgovara sobi sa stilskim, vintage nameštajem.
Imajući u vidu niz detalja o kojima trebate voditi računa, prodavnica Fakt daje vam odgovor na pitanje: “kako odabrati pravo osvetljenje”.
Kako odabrati pravo osvetljenje prema vrsti?
Pre nego što se zaputite u izbor pravog morate znati koje sve vrste osvetljenja postoje. U osnovi, one se dele u 5 grupa.
Svetlosno okruženje osvetljava celim svojim obimom. Takve su plafonjere, LED paneli i halogena rasveta.
Spot osvetljenje je ograničeno samo na jedno mesto, pa predstavlja dodatnu rasvetu koja je usmerena na određenu tačku. Obično ga srećemo iznad trpezarijskog stola, kreveta u spavaćoj sobi, radnih stolova.
Dekorativno osvetljenje, kao što sam naziv kaže, ima za cilj da istakne pojedine detalje u enterijeru, kao što su umetničke slike u dnevnoj sobi.
Funkcionalno osvetljenje je, takođe, dodatna rasveta koja obezbeđuje nesmetan rad. Najčešće se nalazi u kuhinji iznad radne površine.
Kinet osvetljenje je posebna vrsta pokretne rasvete. U pitanju je slabija, ali toplija svetlost koja podseća na svetlost sveće.
Kako odabrati osvetljenje prema prostoriji?
Svaka prostorija u domu ima specifičnu namenu. Samim tim i jedinstvenu potrebu za osvetljenjem, pa ih treba uvažiti prilikom odabira.
Hodnik je prvo mesto na koje će gosti naići kada otvorite vrata. Da bi ste im na najbolji način poželeli dobrodošlicu umesto mnoštva lampi i svetiljki izaberite luster koji daje dovoljno svetlosti tako da se već na ulazu oseća prijateljska atmosfera.
Dnevna soba je prostorija za zabavu, odmor, druženje, pa je najbolje rešenje kombinacija centralnog osvetljenja i lampi kako biste mogli da kontrolišete količinu svetlosti koju želite da imate u njoj. Isti efekat možete postići ugradnom rasvetom sa dimerom, posebno kod visokih plafona.
Trpezarija zahteva jaku rasvetu. Stručnjaci savetuju da ona treba da se nalazi na 60 cm iznad površine stola, dok je u spavaćoj sobi neophodno toplije osvetljenje koje će nas opustiti. Zidna svetla i stone lampe dobar su izbor za ovu prostoriju.
Rasveta za kuhinju treba biti slojevita. Razlog za to jeste niz poslova koje obavljamo prilikom pripremanja hrane. Pored centralnog osvetljenja, ključni delovi kuhinje, poput radne površine i sudopere moraju imati dodatni izvor svetlosti.
Baš kao u kuhinji, osvetljenje u kupatilu mora biti funkcionalno. S obzirom da je ova prostorija, često, malih dimenzija dovoljno je LED svetlo iznad ogledala. Ono će vam dati potrebnu svetlost za pripreme za posao ujutru ili uveče za odlazak na spavanje.
Različite vrste osvetljenja za svaku prostoriju u svom domu možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.