
Rukavice za baštu čine osnovni pribor svakog baštovana.
Dolazak proleća najavljuje uživanje u toplim danima. Zaista, nema ničeg lepšeg od ispijanja jutarnje kafe u dvorištu ili popodneva provedenog sa porodicom u vašoj prirodnoj oazi. Čak i naporan dan na poslu deluje manje stresan uz opijajući miris cveća koji se svuda uonakolo širi iz bašte.
Da biste imali pravi cvetni raj u svom dvorištu neophodno je da posvetite pažnju njegovom uređenju. Upravo je proleće pravo doba za baštovanstvo, te je neophodno na vreme da pripremite potrebnu opremu. Pored sadnica i alata, važnu ulogu imaju i baštenske rukavice.
Kada su se pojavile rukavice za baštu?
Rukavice za baštovanstvo postoje od davnina. Njihova istorija može se pratiti evoluiranjem kroz različite epohe u skladu s potrebama i dostupnim materijalima.
Prvi modeli korišćeni su još u Starom Egiptu, Grčkoj i Rimu. Bili su izrađeni najčešće od tkanine. Mada su se sretale i rukavice od kože. Bile su namenjene za zaštitu ruku tokom poljoprivrednih radova.
Tokom srednjeg veka u Evropi počele su da se izrađuju rukavice od grube kože. Na taj način bila je osigurana dobra zaštita od trnja, te su našle upotrebu i u zahtevnijim radovima u bašti.
Industrijska revolucija u 19. veku dovela je unapređivanja na svim poljima, uključujući i izradu rukavica za baštu. U tom periodu pojavile su se verzije od pamuka i lanenih materijala koje su brzo dobile komercijalnu upotrebu.
Pojava savremenih materijala tokom 20. veka omogućila je dalji napredak. Danas se rukavice za baštu izrađuju ne samo od platna, već i od gume, lateksa i sintetičkih vlakana. Takođe, dolaze u različitim vrstama, poput modela sa kandžama za kopanje.
Prednosti upotrebe rukavica za baštu
Baštenske rukavice predstavljaju posebnu vrstu zaštitnih rukavica. Dizajnirane su tako da štite ruke od prljavštine i trnja. Zahvaljujući njima smanjen je rizik od ogrebotina, posekotina i drugih povreda tokom rada sa zemljom, biljkama i baštenskim alatima.
Pored toga, baštenske rukavice sprečavaju da zemlja i hemikalije dođu u direktan kontakt sa kožom. To znači da pružaju zaštitu i od moguće iritacije i alergijskih reakcija. Ne treba zanemariti ni higijensku ulogu, jer eliminišu kontakt ruku sa prljavštinom, zemljom, đubrivom i hemikalijama.
Rukavice za baštu obezbeđuju bolje prianjanje i hvat. Time omogućavaju sigurnije rukovanje alatima i biljkama, posebno kada su ruke mokre ili blatnjave. Samim tim doprinose efikasnijem obavljanju posla.
Karakteriše ih i izuzetna toplotna izolacije. Naime, tokom hladnog vremena greju ruke, dok leti štite od sunčevih zraka i pregrevanja, te rad u bašti čine prijatnijim.
Dodatnu udobnost pružaju i smanjivanjem trenja prilikom rada sa alatima, čime je izbegnuta pojava žuljeva.
Kako izabrati rukavice za baštu?
Prilikom izbora baštenskih rukavica, morate uzeti u obzir nekoliko faktora. Pre svega, materijal od kog su izrađene.
Platnene rukavice su lagane i prozračne, te su odlične za osnovne baštenske poslove. Kožne pružaju viši stepen zaštite. Zbog toga se preporučuju za rad sa ružama, grmljem i drugim grubim predmetima. Za razliku od njih gumene rukavice su idealne za rad sa vlagom i hemikalijama poput pesticida i đubriva.
Druga važna karakteristika jeste veličina. Rukavice treba da odgovaraju veličini vaše ruke. Previše tesne otežavaju pokretljivost prstiju. Sa druge strane prevelike ne obezbeđuju dobar hvat.
Stručnjaci savetuju da uključite i faktor sezone. Odnosno, za rad u hladnim mesecima birajte termoizolovane i otporne na vlagu, dok za letnje poslove treba da budu lagane i prozračne.
Rukavice za baštu, kao i druge zaštitne rukavice za rad, vrhunskog kvaliteta možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.