Slavine čine važan deo vodovodne instalacije. Služe za protok vode iz vodovoda do sanitarija u domu. Ujedno su jedan od najstarijih vodovodnih elemenata.
Korišćene su još u doba starih Rimljana. Bile su izrađivane od srebra sa zlatnim i mermernim ukrasima, te su opravdano predstavljale meru bogatstva porodice.
Razvoj modernih verzija započeo je u 20. veku. Prvi model dizajnirao je Albert C. Brown 1913. godine. Njegov izum usavršio je Al Moen 2 decenije kasnije, stvorivši slavine sa ručicom koja je omogućavala podešavanje temperature vode.
U narednim decenijama nastavljen je napredak, te su slavine najpre dobile kuglični ventil koji ih je učinio efikasnijim. Zatim i keramički disk za kontrolu protoka vode.
Danas na tržištu postoje različiti modeli i vrste slavina. Imajući ovo u vidu Fakt vam daje savete koji će vam pomoći da izaberete odgovarajuću.
Vrste slavina
Slavine se dele prema brojnim kriterijumima.
Prema načinu ugradnje mogu biti zidne i stojeće. Zidne slavine, kao što im naziv kaže, montiraju se direktno na zid, odnosno iznad umivaonika ili sudopere. Pri čemu njihov izbor mora biti usklađen sa postavljanjem instalacija u zidu i modelom lavaboa ili sudopere.
Stojeći modeli su uspravni. Ugrađuju se direktno na umivaonik ili sudoperu, gde postoji otvor predviđen za njih. Na taj način instalacija se nalazi ispod umivaonika ili sudopere.
Na osnovu dizajna ručice mogu biti jednoručne i dvoručne. Jednoručne se sastoje od jedne ručice. Njenim podizanjem i spuštanjem voda se pušta i zatvara. Dizajnirane su tako da glava slavine meša toplu i hladnu vodu. Samim tim je omogućeno podešavanje toplote puštene vode, kao i regulisanje jačine mlaza.
Dvoručne slavine sadrže posebno ručice za hladnu i ručice za toplu vodu. Ovo je tradicionalni model, te se danas obično sreće u retro dizajnu.
Moderne verzije slavina za domaćinstvo
Sa razvojem tehnike i tehnologije i slavine su dobile dodatne funkcije.
Veoma popularne su senzorske, tj. beskontaktne slavine. Za razliku od klasičnih modela one rade na senzor, a napajaju se iz struje ili drugog vida energije. Mogu se pohvaliti malom potrošnjom vode, te spadaju u veoma ekonomične verzije.
Vremenske ili potisne, kako se još nazivaju, takođe su moderne slavine. Pokreću se pritiskom na dugme. Dok se gase po sistemu automatskog vremenskog zatvaranja posle optimalnog vremena. Zahvaljujući ovakvom principu rada donose uštedu u potrošnji vode. Zato su idealne kao slavine za kupatila porodica sa više članova.
Kada je vreme za kupovinu?
Iako su dizajnirane da traju u jednom trenutku biće vam potrebna nova slavina. Pojava korozije i rđe jedan je od glavnih razloga zamene.
Tvrda voda i hemikalije za čišćenje deluju na slavinu, dovodeći do njenog oštećenja tokom vremena. Osim na spoljašnjoj strani, korozija i rđa mogu zahvatiti i unutrašnjost slavine. U tom slučaju voda poprima neobičan ukus, što je znak da nije zdrava za piće.
Još jednu opasnost po zdravlje donosi curenje slavine. Naime, curenje vode kada se slavina zategne stvara pogodno tlo za razvoj bakterija i pojavu buđi. Ne treba zanemariti ni uvećane račune za vodu.
Najčešći razlog za zamenu jeste pojava kamenca. Kamenac se obično taloži unutar slavine i oko nje. Ukoliko se redovno ne čisti može dovesti do zapušivanja slavine i onemogućavanja protoka vode.
Veliki izbor slavina za vaš dom pronaći ćete u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.