Alati za obradu drveta su neophodni ne samo u industriji, već u svakom domu.
Drvo je najstariji materijal koji se koristi već hiljadama godina. U davna vremena predstavljalo je osnovu za gradnju domova i drugih objekata. Od njega su pravljeni i prozori i vrata, pa i ulazne kapije. Služilo je i za izradu gotovo celokupnog pokućanstva – počev od nameštaja, pa do posuđa.
Zahvaljujući izuzetnim karakteristikama drvo ima široku upotrebu i danas, bez obzira na druge, moderne materijale. U pojedinim delovima gradnje je nezamenjivo. Nameštaj od drveta se i dalje smatra najkvalitetnijim, te ne čudi što stilski komadi imaju visoku cenu.
Razvoj tehnike i tehnologije omogućio je ne samo bolju, već i lakšu obradu drveta tako da sve veći broj ljudi iz hobija počinje da se bavi izradom ukrasnih predmeta i nameštaja za ličnu upotrebu.
Koji su osnovni alati za obradu drveta otkriva vam prodavnica elektromaterijala u centru grada Fakt.
Alati za obradu drveta – Alati za sečenje drveta
Ručna testera je obavezna kod obrade drveta. Iako postoje različite vrste, pa i namene prva na listi treba da se nađe ručna kružna testera, koja se još naziva cirkular. Spada u posebnu vrstu motorne testere koja radi na principu kružnog sekača uz upotrebu lista testere. S obzirom da osim drveta može da se koristi i za aluminijum i metal, list za sečenje zavisi od konkretnog materijala koji se obrađuje.
Prednost cirkulara u odnosu na druge testere ogleda se u širokoj upotrebi. Naime, sa njim možete seći veoma precizno pod različitim uglovima, a uz odgovarajuće dodatke postaje alat za spajanje.
Za razliku od stonih, ručni modeli su jednostavni za rukovanje i lagani, pa ih možete, bez ikakvog naprezanja, preneti sa jednog mesta na drugo.
Alati za bušenje drveta
Alati za obradu drveta ne mogu se zamisliti bez električne bušilice. Pored osnovne namene, bušenja, mogu uz određene dodatke da se koriste i za brušenje i poliranje. Takođe, mogu da posluže kao motor za pokretanje različitih nastavaka, pri čemu dobijaju funkciju kružne testere, stolarskog struga…
Na tržištu postoje različiti modeli bušilica, pa prilikom izbora morate da vodite računa o veličini, jačini, brzini. Važna karakteristike jeste i pogon na koji rade. Bušilice sa kablom su povoljnije, zbog čega se preporučuju početnicima. Dok su akumulatorske praktičnije, jer su prenosive, ali morate uvek imati na umu da napunite bateriju.
Alati za obradu drveta – Alati za brušenje drveta
Da su brusilice obavezan alat u svakoj radionici potvrđuje i njihova upotreba u pripremi drveta za bojenje i lakiranje.
Glavna namena vibracione brusilice je finalno brušenje velikih površina sa kojih nije potrebno detaljno skidanje laka i boje. Zato nisu praktične za upotrebu u kućnim uslovima.
Tračne brusilice se koriste za precizno skidanje materijala, pa su namenjene osobama sa iskustvom u obradi drveta. Za razliku od njih, rotacione ekscentar vrste ne skidaju isuviše brzo materijal, već prave fine prelaze što ih čini idealnim alatom za početnike.
Alati za obradu drveta, kao i zaštitna oprema za rad čekaju vas u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.