
Daska za peglanje je, baš kao i najneophodniji kućni aparati, obavezni deo svakog doma.
Peglanje je jedna od kućnih obaveza koje nikome nije mila. Naročito danas, u savremenom dobu, kada nemamo dovoljno vremena da se posvetimo sebi i porodici, a još manje dosadnim kućnim poslovima. Pa se sigurno svakom od vas makar jednom u životu dogodilo da u toku nedelje samo slažete opran veš i odlažete njegovo peglanje.
Iako mnogi biraju tkanine koje se ne peglaju, nemoguće je potpuno izbeći “zahtevne” komade odeće. Da bi vaša košulja ili haljina bili besprekorno opeglani važno je da ih pravilno operete i osušite. Međutim, i dobra daska za peglanje igra važnu ulogu za brže i lakše obavljanje ovog posla.
Daska za peglanje je postojala još u 9. veku
Verovali ili ne, daska za peglanje je nastale pre pegle. Naime, u 9. veku žene Vikinga ravnale su odeću zagrejanim kamenjem. Da bi imale čvrstu podlogu tokom rada koristile su ploče napravljene od ravnih komada kitove kosti.
Vremenom, u Evropi razvijena je tradicija peglanja odeće na kuhinjskom stolu ili na komadu ravne daske koji je bio postavljen između dve stolice. Ova praksa je brzo preneta i u Ameriku gde je zadržana sve do 19. veka. O čemu svedoče i mnoge knjige o domaćinstvu iz tog perioda. U njima se mogu naći saveti koja je najbolja veličini stola za peglanje, koji materijal je najkvalitetniji za izradu, kao i kakvom tkaninom ga treba prekriti.
Da bi olakšao posao domaćicama Vandenburg je 16. februara 1858. godine patentirao svojevrsni sto za peglanje.
Njegov izum je 3 godine kasnije usavršio Ronnie Bord, predstavivši podesivu ravnu horizontalnu površinu za peglanje donjeg veša, odeće i posteljine.
Ipak, daska za peglanje kakvu danas poznajemo delo je Sarah Boone. Ova Afroamerikanka je 1892. godine izumela sklopivi oblik sa užim jednim krajem. Na taj način je omogućila lakše peglanje određenih komada odeće.
Otkrićem pegle, od 1940. godine daske za peglanje doživele su neverovatni razvoj u dizajnu.
Daske za peglanje dolaze u više vrsta
Pored klasičnih, prenosivih modela, koji su danas najviše u upotrebi, postoje i druge vrste.
U zapadnim zemljama naročito je popularna daska za peglanje koje u ugrađena u plakar na zidu ili drugi komad nameštaja. S obzirom da štedi prostor za čuvanje savršena je male stanove.
Poseban model predstavlja daska za peglanje sa komodom. Tako da je možete rasklopiti na željenu veličinu. Dok elegantne linije komode garantuju da ćete je lako uklopiti sa ostatkom enterijera.
Najmoderniji mobilni modeli dolaze sa dodatnim funkcijama, kao što je generator pare ili grejna ploča.
Kako izabrati dasku za peglanje?
Pre nego što krenete u kupovinu, stručnjaci savetuju da obratite pažnju na određene faktore. Pre svega, daska za peglanje mora da bude stabilna, tj. metalna struktura i sklopivi sistem trebaju biti čvrsti. Takođe, stabilnost mora da vam pruži i kvalitetna navlaka. Poželjno je da u sebi sadrži penu kako bi pegla po njoj lako klizila.
Vreme obavljanja ovog posla zavisi i od dužine daske. Ukoliko je radna ploča prekratka, trebaće vam više vremena da ispeglati velike komade, poput stolnjaka i čaršava. Zato, birajte veće verzije, iako njihova masivnija konstrukcija zahteva prostor za odlaganje.
Ukoliko vam je potrebna nova daska za peglanje posetite prodavnicu Fakt. Pored bogatog izbora različitih modela daski za peglanje, ovde vas čekaju uljani radijatori i grejalice za kupatila za predstojeće hladne dane, kao i najbolji LED paneli i elektromaterijal za vaš dom.
1 comment on “Daska za peglanje”