
Fluo rasveta je, uz LED svetiljke, najtraženije poslovno i kućno osvetljenje.
Svi dobro znamo koliki je značaj rasvete. Ona je najbolja zamena za dnevno svetlo koja nam omogućava da obavljamo zadatke i kada padne noć. Takođe, unutrašnja i spoljna rasveta pružaju sigurnost, štiteći ne samo naš dom, već i članove porodice.
Osim funkcionalnosti, osvetljenje ima i dekorativni karakter. Kombinacija lustera, plafonjere, kao i stonih i podnih lampi može da enterijer vizuelno učini manjim ili većim, kao i da akcenat stavi na određene detalje u prostoru.
Međutim, prilikom izbora rasvete mnogi se pitaju koja odgovara njihovim potrebama. Razlog ove dileme leži u nepoznavanju vrste i karakteristika.
Zbog toga vam prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt u ovom blogu predstavlja fluo rasvetu.
Šta je fluo rasveta?
Fluo rasveta predstavlja izvor svetlosti koji je dobijen na fluorescentnom sloju pobuđenom od ultraljubičastog zračenja.
Fluorescencija, tj. pojava kod koje materija izložena elektromagnetnom zračenju emituje elektromagnetno zračenje veće talasne dužine od onog kojim je izložena, bila je poznata od davnina, ali je primena morala da sačeka 19. vek.
Naime, 1896. Tomas Edison je počeo rad na razvoju ove vrste svetiljki, pa je izumeo svetiljku u kojoj se nalazilo jedinjenje kalcijum volframat, a pobudu je vršio s rendgenskim zracima. Iako je dobio patent, komercijalna upotreba nikada nije zaživela. Fluo osvetljenje je interesovalo i Nikolu Teslu, koji je sprovodio slične eksperimente.
Korak dalje otišao je Danijel Makfarlan Mur. Ovaj Edisonov radnik je 1895. pedstavio novu vrstu fluo svetiljki ispunjenih ugljen dioksidom ili azotom, koje su davale belo ili ružičasto svetlo, kako su bile duge 2 do 3 metra, upotreba je bila otežana, pa nisu ni našle svoje mesto na tržištu. Tek je 1934. godine Artur Holi Kompton izveo uspešan eksperiment sa fluorescentnim svetiljkima. Na osnovu njegovog izveštaja Džordž E. Inman je, sa svojim timom iz General Elektrik-a, uspeo da napravio prvi model fluo rasvete kakvu danas poznajemo.
Kako radi fluo rasveta?
Za razliku od obične sijalice ili halogene, proces dobijanja svetlosti kod fluo rasvete je kompleksniji. Svaka svetiljka, bez obzira na oblik i dimenzije, sadrži gas koji ima pare žive i argona, ksenona, neona ili kriptona pod niskim pritiskom.
Kada se svetiljka upali dolazi do zagrevanja katode tako da elektroni počinju da se sudaraju sa atomima plemenitih gasova, time se, pak, stvara UV zračenje. Pomoću fosfora, kojim je premazana unutrašnjost svetiljke, zračenje se pretvara u svetlost.
Koje su prednosti fluo rasvete?
Fluo rasveta dolazi okruglom obliku, ravnom, odnosno u obliku cevi i slova U. Karakteriše je i do 3 puta duži vek trajanja u odnosu na klasično osvetljenje. Traje između 6.000 i 15.000 sati, a obične sijalice makismalno 1.000 sati.
Istraživanja su pokazala da njena upotreba donosi i uštedu, jer emituje čak 50 odsto više svetlosti za određenu potrošnju električne energije, ujedno pruža veću stabilnost pri radu. Zahvaljujući ovim karakteristikama fluo rastveta je najčešće upotrebljavano osvetljenje u poslovnim prostorima, naročito velike kvadrature.
Posebnu grupu čine fluokompaktne, tzv. štedne sijalice. One imaju slične tehničke karakteristike kao standardna fluo rasvete, pri čemu imaju elektronički predspojni sklop koji omogućava paljenje i gorenje bez treperenja, pa su prijatnije za oko.
Veliki izbor različitih modela fluo rasvete možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.