
Halogene sijalice predstavljaju posebnu vrstu sijalice. Iako podsećaju na klasične modele, kod njih se žarulja sastoji od volframove niti zatvorene u kompaktnu providnu oblogu koja je napunjena mešavinom inertnog gasa i male količine halogena. Kao halogen se obično koristi jod ili brom.
Kombinacija halogenih para i volframove žice izaziva hemijsku reakciju koja se naziva halogeni ciklus. Zahvaljujući tome produžava se životni vek sijalice i održava čistoća omotača. Samim tim omogućeno je da sijalica radi na višoj temperaturi od standardne iste jačine. Takođe, ima sposobnost da proizvodi svetlost sa većom svetlosnom efikasnošću i temperaturom boje.
Kada su se pojavile halogene sijalice?
Iako se halogene sijalice smatraju modernom tvorevinom, imaju dugu istoriju. Preteča današnjih modela pojavila se krajem 19. veka. Naime, Edward Scribner iz kompanije US Electric Lighting patentirao je prvu verziju 1882. godine. U pitanju je bila sijalica sa ugljeničnim vlaknom koja je koristila hlor za sprečavanje zatamnjenja omotača.
Deceniju kasnije ove sijalice su dobile komercijalnu upotrebu. Upotreba joda je predložena u patentu iz 1933. To je dovelo do pojave halogenih sijalica kakve danas poznajemo. Za njihovo postojanje zaslužna je kompanija General Electric koja je 1959. godine proizvela prvu sijalicu sa jodom.
Ove sijalice su predstavljale značajan napredak u odnosu na klasične sa užarenim vlaknom, koje su bile tada jedine u upotrebi. S obzirom je proizvodnja bila veoma skupa, u početku su halogene sijalice imale specijalizovanu primenu. Odnosno, koristile su se kao filmska i scenska rasveta.
Međutim, njihov duži vek trajanja i sjajnije svetlo doveli su vrlo brzo do šire primene u rasveti.
Prednosti upotrebe halogene sijalice
Halogene sijalice pružaju bistru, belu svetlost. U poređenju sa standardnim sijalicama njihova svetlost je bliža prirodnom dnevnom svetlu, te je i rasveta za enterijer sa ovim sijalicama preciznija i „življa“. To je naročito korisno u prostorima gde je važna jasna vizibilnost, poput osvetljenja u radionicama, kancelarijama i izložbenim prostorima.
Zbog prisustva halogenih gasova, volfram se ne taloži na unutrašnjost stakla kao kod običnih sijalica. Ovaj proces, poznat kao halogeni ciklus, produžava životni vek sijalice. To znači da halogene sijalice znatno duže traju, te predstavljaju ekonomičniji izbor.
Još jedna prednost jeste brzo paljenje. Halogene sijalice se uključuju momentalno, bez vremena zagrevanja. Ovo ih čini pogodnim za osvetljenje koje se često pali i gasi ili gde je potrebno trenutno osvetljenje.
Odlikuju ih male dimenzije i kompaktan dizajn. Zbog toga su pogodne za ugradnu rasvetu. Mogu se koristiti i sa regulatorom svetla, te pružaju fleksibilnost u kontroli intenziteta svetla. To ih čini popularnim izborom za prostorije gde se osvetljenje često prilagođava, kao što su dnevne sobe.
Halogene sijalice imaju široku primenu
Svojim toplim, prirodnim svetlom, halogene sijalice stvaraju prijatnu atmosferu. Zato se često koriste kao centralno osvetljenje na plafonima. Primenjuju se u različitim dekorativnim elementima. Posebno za akcentovanje određenih detalja.
Preporučuju se i za rasvetu u kuhinji i kupatilu. Razlog za to leži u činjenici da obezbeđuju jasno i precizno osvetljenje, koje je bolje za detaljnije aktivnosti, kao što je priprema hrane ili šminkanje.
U maloprodajnim objektima, galerijama, muzejima i drugim komercijalnim prostorima, halogene sijalice se koriste za osvetljenje proizvoda i umetničkih dela, jer omogućavaju dobar prikaz boja i naglašavaju detalje. Njihovo svetlo privlači pažnju i daje artiklima prirodan izgled.
Sreću se i u reflektorima za spoljašnju rasvetu, kao što su svetla u dvorištima, na terasama, ulazima i drugim prostorima koji zahtevaju snažno osvetljenje.
Halogene sijalice vrhunskog kvaliteta možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.