Pegle za spajanje cevi, kao što im naziv kaže, su uređaji koji se koriste za ostvarivanje sigurne i trajne veze između plastičnih komponenti cevovoda.
Vodovodni sistem se sastoji iz elemenata različitih materijala. Među njima glavnu ulogu ima polipropilen. Zahvaljujući svojoj izdržljivosti i pouzdanosti, omogućava jednostavan rad i dobre perfomanse u ovom sistemu.
Međutim, da bi se obezbedila efikasnost sistema cevi moraju da budu ne samo dobro postavljene, već i stabilno povezane. U tu svrhu se koriste pegle za spajanje cevi.
Kako rade pegle za spajanje cevi?
Pegle za plastične cevi sastoje se od tela sa držačem, termostata, uređaja za grejanje i teflonske mlaznice. Rade na principu zagrevanja krajeva cevi koji se zatim spajaju. Na taj način se stvara čvrsta, homogena veza, te je eliminisan rizik od curenja.
Struja se dovodi do dela za grejanje koji stvara toplotu. Ona zagreva teflonske mlaznice koje omogućavaju spajanje. Pri čemu se temperatura potrebna za spajanje podešava i održava pomoću termostata. Zahvaljujući njemu izbegnuto je prekomerno zagrevanje koje može da dovede do topljenja polipropilena. Osim plastike, termostat štiti i mlaznice od pregrevanja.
Pegle za spajanje cevi se mogu prilagoditi osetljivim termičkim osobinama plastičnih materijala, te ih odlikuje izuzetna preciznost. Mogu se pohvaliti i fleksibilnošću, jer se primenjuju na cevima različitih veličina.
Njihova upotreba nudi brojne prednosti u odnosu na tradicionalne metode spajanja cevi. Pre svega, zagarantovan je integritet spojeva. Spojeni deo je otporan na pritisak i temperaturu, čime je osigurana dugotrajnost. Nema potrebe za korišćenjem dodatnih lepkova ili zaptivača. Samim tim je i brže vreme ugradnje, a troškovi rada su smanjeni.
Vrste pegli za spajanje cevi
Prema obliku vrha pegle za spajanje cevi mogu biti ravne i cilindrične.
Kod ravnih modela, mlaznice se pričvršćuju pomoću dugačkog šrafa. Na grejnoj površini postoji nekoliko rupa, tako da je omogućeno montiranje mlaznica na različitim rastojanjima. Time je obezbeđeno spajanje cevi na različitim dubinama ugradnje.
Pegle cilindričnog oblika imaju mlaznice koje podsećaju na stezaljke. Postavljaju se na samu ivicu grejnog elementa. Zbog toga su pogodnije za upotrebu, naročito na teško dostupnim mestima.
Saveti za upotrebu pegle za spajanje cevi
Bezbednost uvek treba da bude glavni prioritet kada koristite peglu za spajanje cevi. Stručnjaci savetuju da prilikom upotrebe nosite zaštitne naočare za rad i zaštitne rukavice.
Morate voditi računa o temperaturi i brzini. Temperaturu aparata treba podesiti prema debljini cevi, a brzinu prema prečniku cevi. Mala brzina spajanja može dovesti do pregrevanja i oštećenja cevi. Takođe, neophodno je podešavanje pritiska.
Pritisak koji se primenjuje prilikom spajanja treba da bude u skladu sa prečnikom i debljinom cevi. Višak pritiska može oštetiti cev, a manji pritisak može rezultirati slabim spojem.
Obavezno proverite da je cev pravilno i čvrsto postavljena na uređaj. Nepravilno pozicioniranje cevi može dovesti do slabog spoja ili spoja koji nije pravilno poravnat.
Nakon upotrebe peglu za plastične cevi treba očistiti kako bi se osigurala efikasna funkcionalnost. Preporučljivo je čuvanje na suvom i hladnom mestu.
Pegle za spajanje cevi vrhunskog kvaliteta možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Ovde vas čeka i vodovodni materijal za kućnu instalaciju, kao i rezervni delovi za vodovod i sanitariju.