Interfon za dom predstavlja specijalni sistem koji služi za komunikaciju sa spoljašnjim okruženjem. Samim tim obezbeđuje i kontrolu pristupa stanu ili kući.
Iako po dizajnu spada u savremene uređaje, preteča današnjih modela pojavila se još u 19. veku. Njegovom razvoju doprineo je prvi telekomunikacioni sistem koji je stvorila kompanija Kellogg. To znači da su se prve verzije zasnivale na telefonskoj tehnologiji.
Već početkom narednog veka pojavile su se 2 vrste interfona. Jedan je imao slušalicu, te je podsećao na telefon, dok je drugi tip dolazio sa zvučnikom tako da su korisnicima pri upotrebi bile ruke slobodne. Upravo ovaj model je postao osnova za dalji razvoj.
Sa napretkom tehnike i tehnologije, nastavljeno je usavršavanje interfona kako u pogledu dizajna, tako i funkcija. Krajem 20. veka, tačnije 1982. godine, pojavio se video interfon za dom. Početkom 21. veka počela proizvodnja verzija sa digitalnom tehnologijom. Time su potisnuti sa tržišta interfoni sa analognom tehnologijom za prenos zvuka.
Kako funkcionišu interfonski sistemi za vaš dom?
Interfoni se sastoje iz 2 komunikaciona kraja koji su povezani preko provodnika. Sadrže i elektronsku bravu, koja otključava vrata ukoliko vi to dozvolite. Da bi mogli nesmetano da rade sadrže i naponski deo. On služi za napajanje uređaja.
Spoljašnja jedinica ima mikrofon i zvučnik preko kojih se odvija komunikacija. Video interfoni sadrže i kameru kako bi osobe unutra mogle jasno da vide ko stoji ispred vrata.
Unutrašnja jedinica, takođe, ima mikrofon i zvučnik. Na njoj se nalazi i taster za otključavanje vrata. Dok video modeli imaju i mali monitor koji daje prikaz sa kamere.
Modeli poslednje generacije dolaze sa još jednom funkcijom. To je preusmeravanje poziva na mobilni telefon. Na taj način je omogućeno da znate ko je dolazio dok niste bili kod kuće.
Prednosti upotrebe interfona
Viši nivo bezbednosti je prva i najvažnija prednost koju obezbeđuje interfon za dom. Naime, mogućnost da čujete, pa i vidite posetioca pre nego što odlučite da ga pustite unutra u velikoj meri smanjuje rizik od napada ili neovlašćenog pristupa.
Daljinsko upravljanje elektronskom bravom putem tastera oslobađa vas upotrebe ključa za otvaranje vrata. Dok modeli sa video nadzorom donose i veću kontrolu pošiljki. Vrlo lako možete da ispratite kada vam je pristigao paket i kako je isporučen od strane kurirske službe.
Još jedna prednost jeste ekonomičnost. Interfoni su dugoročna investicija, koja je svima pristupačna. U odnosu na druge bezbedonosne sisteme daleko su povoljniji kako u pogledu nabavke, tako i održavanja.
Ne treba zaboraviti i činjenicu da mogu da povećaju vrednost doma. Znajući da je vaš dom dobro zaštićen, postaje privlačniji kupcima kada odlučite da ga prodate.
Kako izabrati interfon za dom?
Pri odabiru interfon za vaš dom morate uzeti u obzir nekoliko faktora. Pre svega, da li vam treba audio ili video model. Zatim, da li želite mogućnost daljinskog pristupa putem pametnog telefona.
Ukoliko izaberete video interfon razmotrite njegovu memoriju. Ova funkcija beleži lik i vreme kontaktiranja.
Još jedna bitna karakteristika na koju treba da obratite pažnju jeste način postavljanja. Žičani interfonski sistemi nude jasnu i stabilnu komunikaciju. Međutim, složeniji su za ugradnju, jer zahtevaju kabliranje. Sa druge strane, bežični su lakši za montiranje i fleksibilniji, ali je kvalitet komunikacije malo slabiji.
Veliki izbor interfona vrhunskog kvaliteta možete pronaći u prodavnici Fakt. U našoj bogatoj ponudi čeka vas i rasveta za dvorište, led osvetljenje za enterijer, automati za vrata i druga oprema koja će učiniti vaš dom komfornim i bezbednim.