
Ručni alati za majstore deo su svakog kofera ili radne torbe. Bilo da se radi o uradi sam ili profesionalnom radnom projektu, određeni alat će vam sasvim sigurno biti potreban.
Izvesno je da ste se barem jednom u životu susreli sa situacijom da vam zatreba određeni alat kako biste obavili sitnu popravku u kući. Možda vam je bio potreban čekić kako biste postavili sliku na zid. Možda su vam bila potrebna klešta kako biste zarđali ekser izvadili iz starog drvenog komada nameštaja. Možda ste jednostavno želeli da zašrafite šrafcigerom dva dela novog ormara kojeg ste upravo kupili, kako ne biste morali da koristite električni alat.
U ovakvim, ali i sličnim situacijama u kući oslanjamo se i okrećemo upotrebi ručnog alata. Dok su neki poznati od davnina (poput čekića), neki su izum novije generacije. Međutim, o bilo kom alatu se radi, nije naodmet imati ga u blizini.
Sa druge strane, ako ste i profesionalni majstor, onda vam je važnost ručnog alata i više nego jasna.
Zbog široke rasprostranjenosti i upotrebe u domaćinstvima i radionicama, ručni alat za majstore predstavlja neophodnost. U narednim redovima otkrivamo vam koje su vam vrste ručnog alata preko potrebne i gde možete pronaći najkvalitetnije verzije.
Ručni alat za majstore – Prva asocijacija na majstore uvek je čekić!
Najosnovniji ručni alat bez kojeg je obavljanje bilo kog zadatka u radionici nemoguće jeste čekić.
Veruje se da je čekić najpoznatiji i najčešće korišćeni ručni alat u svetu. Gotovo svako domaćinstvo poseduje čekić. Isto tako se veruje da je prvi čekić nastao pre više od 3 miliona godina. U suštini radilo se teškom, okruglom kamenu. Ova primitivna vrsta koristila se kako bi se drugo kamenje oblikovalo, ali i za pravljenje oruđa za lov i za paljenje vatre.
Čekić kakav danas poznajemo nastao je oko 30.000 pre nove ere, mnogo pre nego što je prva pećinska slika nastala.
Svega nekoliko alata staro je i evoluiralo toliko koliko i ovaj ručni alat. Današnji čekići izrađuju se od metala, ali nisu retke verzije sa kombinovanom drvenom ručkom ili pak ručkom sa neklizajućim slojem. Ovakva ručka je osmišljena tako da udobno prijanja prosečnoj šaci i obezbeđuje nesmetan rad, bez bojazni od isklizavanja čekića.
Ipak, pre nego što se odlučite za kupovinu čekića, važno je da znate šta vam je potrebno. Na tržištu postoji više od 40 vrsta čekića, te je kupovina pravog otežana. Ukoliko, sa druge strane, znate šta tražite, izbor je veoma jednostavan.
Klešta, šrafcigeri i ostali ručni alat neophodan svakom majstoru
Odmah iza čekića, kao najčešće korišćen ručni alat nalaze se klešta. Majstorska klešta služe za obavljanje najrazličitijih vrsta poslova – od rada sa električnim komponentama, do vađenje eksera iz različitih materijala.
Moramo napomenuti da su vam na raspolaganju najrazličitije vrste ovog ručnog alata, te tako razlikujemo:
- Papagaj klešta,
- Švedska klešta,
- Kombinovana klešta,
- Grip klešta,
- Električarska klešta,
- Špicangle;
Ovo su samo neke od najpopularnijih vrsta koje mogu zatrebati svakom, pa tako i uradi sam majstoru.
Klešta su nastala još u bronzanom dobu, a s obzirom na svoju popularnost, čini se da će čovečanstvu služiti još dugo.
U ostali ručni alat koji može zatrebati svakome svrstavaju se i šrafcigeri. Šrafcigeri se upotrebljavaju za zavijanje i odvijanje šrafovske robe, odnosno šrafova. Iako zvuči jednostavno, na tržištu se ipak može naći više vrsta šrafcigera. Najpopularniji su oni sa krstastom i ravnom glavom, tj. vrhom.
Čekići, šrafcigeri i klešta samo su neki od najpopularnijih ručnih alata za majstore bez kojeg bi obavljanje i najmanjeg posla u kući bilo otežano ili onemogućeno. Ukoliko vam je potreban nov i kvalitetan ručni alat, koji će vašem domaćinstvu ili radionici služiti dugi niz godina, na pravom ste mestu.
U prodavnici Fakt možete pronaći sav alat za majstore, kao i majstorske kofere i torbe za alat. Za više informacija o proizvodima iz naše ponude, u svakom trenutku stojimo vam na raspolaganju.