
Zaštitne maske za varenje predstavljaju specijalizovanu zaštitnu opremu koja ima zadatak da zaštiti oči, lice i disajne puteve od štetnih faktora tokom varenja. Pre svega, pružaju zaštitu od jake svetlosti, UV i infracrvenog zračenja, kao i iskrica, toplote i prskanja rastopljenog metala.
Kada su se pojavile zaštitne maske za varenje?
Maske za zavarivanje imaju dugu istoriju. Prve verzije pojavile su još krajem 19. veka. Naime, varioci toga doba koristili su maske koje su držali jednom rukom kako bi se zaštitili od jake svetlosti i iskrica.
Početkom 20. veka pojavljuju se prve kompletne zaštitne maske. One su imale fiksna tamna stakla, koja su štitila lice i oči od zračenja i toplote. Iako su postojale brojne verzije, najupotrebljavanija je bila maska kompanije Jackson Safety. Patentirana je 1937. godine i vrlo brzo se našla u upotrebi širom sveta.
Značajan korak u razvoju zaštitne maske za varenje dogodio se 80-ih godina. Napredak tehnike i tehnologije omogućio je stvaranje samozatamnjujuće (automatske) maske. Zasnivala se na LED tehnologiji koja je obezbeđivala da se prilagodi svetlosnim uslovima varenja.
Danas, maske za varenje predstavljaju modernu zaštitnu opremu za rad. Dolaze sa nizom savremenih funkcija, kao što su napredni senzori, digitalna podešavanja, sistemima za filtraciju vazduha. Zahvaljujući njima pružaju maksimalnu zaštitu i udobnost.
Značaj njihove upotrebe
Korišćenje zaštitne maske za varenje donosi mnoge prednosti. Posebno u pogledu sigurnosti i efikasnosti tokom obavljanja procesa varenja.
Maske za varenje štite vaše oči. Njihovom upotrebom sprečena su oštećenje vida usled jakog svetla, ultraljubičastog i infracrvenog zračenja. Takođe, smanjuju rizik od fotokeratitisa kojem su skloni varioci, dok automatske verzije obezbeđuju nesmetan prelaz između varenja i pregleda zavara, smanjujući zamor očiju.
Zaštitne maske za varenje čuvaju i vaše lice. Sprečavaju opekotine od varnica, toplote i rastopljenog metala, kao i pojavu oštećenja kože izazvane dugotrajnim UV zračenjem.
Sprečavaju i udisanje dima i otrovnih isparenja tokom varenja. To znači da pružaju i zaštitu od štetnih gasova.
Osim zaštitne uloge, maske za zavarivanje doprinose efikasnosti rada. Kako nema potrebe za stalnim skidanjem i stavljanjem radi provere obezbeđuju brže izvođenje radova bez prekida. Samim tim povećavaju produktivnost obavljenog posla.
Zaštitne maske za varenje mogu se pohvaliti i ergonomskim dizajnom. Podesivi kaiševi eliminišu pritisak na vrat i glavu, dok lagana struktura smanjuju umor pri dužem radu.
Vrste maski za varenje
Zaštitne maske dolaze u različitim vrstama. Najjednostavije su ručne maske. Baš kao što im naziv kaže, ove maske se drže rukom. Zbog toga su namenjene za kraće i manje zahtevne varilačke poslove. Ne preporučuju se za složeno, dugo varenje, jer sprečavaju upotrebu obeju ruku.
Maske sa fiksnim staklom su klasičan model. One pružaju stalnu zaštitu, ali bez automatskog prilagođavanja svetlosti. Pogodne su za osnovne varilačke zadatke.
Automatske (samozatamnjujuće) maske imaju senzore koji prepoznaju svetlost luka i automatski zatamnjuju vizir. Na taj način omogućavaju bolju vidljivost pre i nakon varenja. Namenjene su profesionalnim variocima.
Maske sa zaštitom za glavu, tzv. šlem-maske karakteriše potpuna zaštita glave. Obično dolaze u kombinaciji sa samozatamnjujućim vizirom. Kao takve pogodne su za rad na građevini i u industrijskim uslovima.
Zaštitne maske za varenje možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Kod nas vas čekaju i radne zaštitne naočare i zaštitne rukavice.