
Bojleri se koriste u svakom domaćinstvu.
Iako se najviše pažnje u uređenju posvećuje dnvenom boravku, ne treba zaboraviti ni kuhinju i kupatilo. Tačno je da u njima provodimo znatno manje vremena, ali i ove prostorije igraju važnu ulogu u našim životima. Tako je kupatilo oaza mira u kojoj punimo baterije nakon napornih obaveza, pripremamo se za početak novog dana, kao i za odlazak na spavanje. Dok je kuhinja izvor hrane, a ljubiteljima kuvanja i mesto za opuštanje.
Međutim, da bismo mogli da ih koristima, kuhinja i kupatilo moraju biti adekvatno opremljeni. Upravo su bojleri jedan od važnih elemenata u njima.
Bojleri imaju dugu istoriju
Rimske terme su prva poznata kupatila sa toplom vodom. Pa ih mnogi smatraju i pretečom grejača i bojlera.
Ipak, toplu vodu koju imamo u kupatilu i kuhinji dugujemo otkriću grejača za vodu. Pre njegovog postojanja većina ljudi je grejala vodu u loncu na peći i ručno je sipala u kadu za potrebe pranja ili kupanja. Ovo je zahtevalo mnogo vremena i truda. Pa je engleski slikar Benjamin Waddy Maughan 1868. godine patentirao prvi trenutni grejač, koji je radio na gas. Kako nije imao odušak, korišćenje je bilo opasno.
Maughanov rad 1889. godine iskoristio je Edwin Ruud. Dodavši mu sigurnosne ventile, ovaj norveški mašinski inženjer konstruisao je automatski grejač vode za rezorvoar. Cilj njegovog rada bilo je održavanje zaliha vode na željenoj temperaturi u svakom trenutku. Što je, zapravo, predstavljalo osnovu na razvoj bojlera.
Bojleri dolaze u više vrsta
Tokom 120 godina postojanja bojleri su se razvili u više različitih vrsta, kao i stilova grejanja.
Na osnovu načina zagrevanja mogu biti bojleri na drvo koji su korišćeni prvobitno u industriji. Njih su zamenili modeli na ugalj, a zatim i električni bojleri koji su, danas, najrasprostranjeniji u domaćinstvima i pojedinim delatnostima.
Poslednjih godina proizvođači veliku pažnju posvećuju očuvanju prirodne sredine i uštedi električne energije. Pa su dizajnirali grejače za vodu visoke efikasnosti koji koriste manju količinu energije za zagrevanje iste ili viće količine vode. Korak dalje otišli su stvaranjem solarnih modela, koji kao i solarni roštilj, koriste sunčevu energiju.
Prema funcionisanju bojleri se dele na: prelivne, potisne i protočne.
Potisni bojleri sa akumulacijom imaju veliku zapreminu – od 30 do 100 litara. Rade pod pritiskom vodovodne mreže, a povezuju se pomoću 2 cevi direktno ugrađene u zid. Ovi modeli se koriste za kupatila.
Prelivni bojleri sa akumulacijom su male litraže, do 15 litara. Obično su niskog pritiska tako da se 2 cevi vezuju na bateriju, a jedna na sistem, direktno u zid. Male bojlere srećemo u kuhinjama kao niskomontažne i visokomontažne. Odnosno, mogu se postavljati ispod i iznad slavine.
Protočni bojleri bez akumulacije se ne pune vodom. Već greju vodu trenutno, dok ona prolazi kroz cevi bojlera. Rade na istom principu kao potisni, ali su manjih dimenzija.
Kako izabrati pravi bojler?
Priikom kupovine bojlera nije važno pronaći samo najpovoljniji, već je potrebno uzeti u obzir izvesne faktore.
Izbor pravog modela, pre svega, zavisi od namene, broja članova domaćinstva, kao i veličine prostora i priključaka za vodu. Kvalitet kazana i dužina garancije, takođe, su važne komponente.
Prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt u svojoj ponudi ima najraznovrsnije modele. Osim bojlera ovde ćete pronaći sve za vaše kupatilo i kuhinju, uključujući i najmoderniju rasvetu.
I truly love your blog.. Very nice colors & theme.
Did you make this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and would love to know where you got this
from or just what the theme is named. Thanks!