
Čekići za majstore predstavljaju neophodan, sastavni deo svakog profesionalnog kofera ili torbe za alat.
Čekić je daleko više od pukog alata za obavljanje poslova u majstorskoj radionici ili kući. Skromni čekić ima mnogo više prednosti nego što obično možemo pretpostavljati. Od materijala za izradu drške, preko osećaja u ruci, do onoga kako planirate da ga koristite – svi ovi faktori imaće uticaja na vašu odluku o odabiru savršenog ručnog alata za obavljanje mnogih poslova u domaćinstvu. Odabir pravog čekića je, samim tim, veoma kompleksan zadatak.
Kako su nastali čekići, kao i na šta bi trebalo da obratite pažnju prilikom kupovine, otkrivamo vam u narednim redovima.
Kada su nastali čekići?
Upotreba čekića datira pre oko 3,3 miliona godina. Da li možete da zamislite stariji vid oruđa, koji se i dan danas koristi? Mi, svakako, ne možemo.
Postoje nalazi iz 2012. godine koji svedoče u prilog tome da su prvi čekići bili napravljeni bez drške. Pronađeni u blizini kenijskog jezera otkriveno je veliko nalazište kamenja različitog oblika, koje se koristilo kako bi se udaralo drvo, lomilo i oblikovalo drugo kamenje i slično.
Prvi čekići sa drškom pravili su se tako što je kamenje bilo pričvršćivano za štapove trakama od kože. Ovi čekići pojavili su se negde oko 30.000 godina pre nove ere, sredinom paleolitskog kamenog doba. Dodatak ove ručke, odnosno drške značio je da je korisnik imao bolju kontrolu pri rukovanju, a samim tim i da su se nezgode manje dešavale.
Čekić je postao primarni alat koji se koristio za gradnju, hranu i zaštitu. Arheološki zapisi ovog alata pokazuju da je to možda i najstarije oruđe za koje postoje pouzdani dokazi.
Moderni čekići za majstore
Moderne verzije čekića obično podrazumevaju glavu čekića izrađenu od čelika koji je termički obrađen, radi postizanja optimalne tvrdoće. Drška je obično sačinjena od drveta ili istog materijala kao i sama glava.
Određene vrste čekića, koje su najpopularnije za kućnu upotrebu, dolaze sa “kandžom“ za izvlačenje eksera iz drveta. Obično ih poseduje većina domaćinstava u našoj državi, jer predstavljaju nezamenljiv dodatak obavljanju različitih, manuelnih poslova unutar doma. Recimo, vađenje eksera iz zida postaje daleko jednostavniji zadatak ako posedujete pravu vrstu čekića.
Vrste čekića za majstore razlikuju se po obliku, veličini i strukturi, kao i po nameni. Radi se o ručnom alatu, koji se koristi gotovo na svakodnevnom nivou. S obzirom na to da zahteva izvesnu snagu prilikom rukovanja, a samim tim i znoj, ovo može dovesti do iskliznuća iz ruke. Moderni čekići dolaze sa obloženom, ergonomskom drškom, te sprečavaju nezgode ovog tipa. Naravno, pri rukovanju i zamahivanju čekićem, uvek bi trebalo biti dodatno oprezan.
Stoga je važno da dobro razmislite pre nego što se odlučite za kupovinu određene vrste čekiča.
O čemu voditi računa pri kupovini čekića?
S obzirom na to da na tržištu postoji veliki broj raznovrsnih čekića, može biti komplikovano snaći se u tom moru.
Pre svega, morate znati za šta vam je potreban čekić. U skladu sa tim birate dimenzije, težinu i oblik samog čekića. Takođe, birate čekić sa “kandžom“ ili onaj klasičan, bez nje.
Iako se sam oblik čekića nije mnogo menjao, njegove karakteristike ipak jesu promenjene. Drška samog čekića je sada uglavnom dizajnirana tako da ugodno leže u vašoj šaci, te je rukovanje olakšano.
Ukoliko ste u potrazi za kvalitetnim čekićem, koji će vam pomoću u obavljanju svakodnevnih zadataka po kući, ali i svakog majstorskog posla, na pravom ste mestu.
Prodavnica Fakt nudi vam najveći izbor najkvalitetnijih čekića za majstore, kao i ostalog ručnog alata. Kod nas možete pronaći i električni alat, kao i sav neophodan elektromaterijal, elektrogalanteriju, metalnu galanteriju i rasvetu.
Za sve neophodno informacije o proizvodima iz naše ponude, u svakom trenutku stojimo vam na raspolaganju.