
Kalorifer za grejanje je prenosni uređaj koji obezbeđuje lako i efikasno zagrevanje prostora. Radi na principu ventilacije. Naime, ventilator koji se nalazi unutar kalorifera uvlači hladan vazduh iz prostorije tako da on prolazi preko grejnog elementa. Grejni element brzo zagreva hladan vazduh i distribuira ga nazad u prostoriju.
Ovi uređaji predstavljaju odličan dodatak glavnom sistemu grejanja. Mada se koriste i za grejanje prostora u prelaznim periodima, tj. u proleće i jesen.
S obzirom da dolaze u različitim snagama omogućavaju zagrevanje i većih prostora. Zbog toga se često koriste ne samo u domaćinstvima, već i u poslovnim prostorijama, radionicama ili garažama.
Kaloriferi mogu biti električni. Upravo oni imaju najširu primenu, jer su pogodni za unutrašnju upotrebu. Postoje i gasni koji se koriste na otvorenom. Dok posebnu grupu čine industrijski kaloriferi, koji su namenjeni za grejanje velikih prostora poput hala ili skladišta.
Kada se pojavio kalorifer za grejanje?
Razvoj električne energije u 19. veku doveo je do stvaranja raznih električnih uređaja, uključujući i one za grejanje. Uz grejalice na struju pojavili su se i prvi kaloriferi. Sadržali su grejne elemente u vidu nikl-hrom žica koje su proizvodile toplotu.
Iako su ovi modeli bili nedovoljno razvijeni, pokazali su izuzetnu funkcionalnost. Samim tim su postavili temelje za kalorifer za grejanje kakav danas poznajemo.
Naprednak je nastavljen tokom 20. veka. Tome je doprinela pojava uređaja sa ventilatorima za efikasniju distribuciju toplog vazduha. Zahvaljujući njima, sredinom 20. veka kaloriferi dobijaju masovnu proizvodnju i širu upotrebu u domaćinstvima.
U narednim decenijama ovi uređaji su usavršavani, dodavanjem naprednih funkcija. Uvođenje termostata i sigurnosnih mehanizama dodatno je povećalo njihovu popularnost.
Prednost upotrebe kalorifera
Glavna prednost kalorifera jeste brzo zagrevanje prostora. Za to je zaslužan ventilator koji distribuira topli vazduh ravnomerno po prostoriji.
Odlikuje ih i lagani dizajn i prenosivost. To znači da ih možete lako premeštati iz jedne prostorije u drugu. Ovo ih čini fleksibilnim rešenjem za grejanje.
Za razliku od drugih sistema grejanja, kaloriferi ne zahtevaju složenu instalaciju. Na taj način štede ne samo vreme postavljanja, već i budžet. Takođe, jednostavni su za upotrebu i održavanje.
Kalorifer za grejanje može se pohvaliti i bezbednom upotrebom. Savremeni modeli imaju sigurnosne mehanizme, kao što su zaštita od pregrevanja i automatsko isključivanje u slučaju prevrtanja. Dok napredna tehnologija omogućava efikasno korišćenje energije, smanjujući potrošnju struje i troškove grejanja.
Ne treba zanemariti ni komfor koji pružaju. S obzirom da većina dolazi sa ugrađenim termostatom možete podesiti željenu temperaturu.
Kako izabrati kalorifer za grejanje?
Pri izboru kalorifera morate uzeti u obzir nekoliko faktora. Pre svega, veličinu prostora koji njime želite da zagrejete.
Za manje prostorije (do 15 m²) dovoljan je kalorifer niže snage, oko 1000 W. Za veće prostorije potreban je model sa snagom od 1500 do 2500 W. Zatim, obratite pažnju na dodatne funkcije. Zaštita od pregrevanja je ključna za sigurnost. Tajmer omogućava programiranje rada. Dok opcija rotacije pruža ravnomerno raspoređivanje toplote.
Nemojte zaboraviti na stepen buke. Naročito ako planirate da kalorifer koristite u spavaćoj sobi ili radnom prostoru.
Veliki izbor kalorifera, grejalica za domaćinstva i električnih radijatora možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.