Klešta za majstore predstavljaju nezamenljiv deo alata i kofera za rad.
Bez obzira na to koliko iskustva imate u majstorskim poslovima, jedno je sigurno – klešta, kao i čekić i ostali ručni alat vam je neophodan. Bez ručnog alata nema dobro i efikasno odrađenog posla.
Ako vam je ikada na kućnu adresu stigao novi komad drvenog nameštaja koji je bilo potrebno sastaviti, znate koliko su klešta važna. Sigurni smo da vam je barem jednom u životu bio potreban alat kako biste stegnuli labavu kariku na narukvici ili pak odstranili deo žičane ograde koji vam je smetao.
Bilo da se radi o većem ili manjem poslu u domaćinstvu ili majstorskoj radionici, klešta za majstore uvek vam mogu biti od koristi. Dizajnirana su tako da obezbeđuju sigurno držanje i jednostavno rukovanje. Uz pomoć ovog ručnog alata veoma jednostavno možete savijati različite materijale, preseći ih ili rukovati malim objektima.
Na tržištu vam je dostupan veliki izbor različitih vrsta klešta, ali sve one poseduju određene karakteristike koje su im zajedničke. Pre svega, poseduju hvataljke i ručke, koje su spojene zakovicom. Obično se izrađuju od čvrstih materijala, kao što su legure čelika. Ručke koje se nalaze u sklopu klešta obično su obložene neklizajućim materijalom, a neretko je to guma, koja onemogućava strujni udar. Iako jednostavnog dizajna, klešta su zapravo veoma funkcionalna, omogućavaju jak stisak ruke, jednostavno rukovanje i obavljanje i najkompleksnijih zadataka na veoma lak način, bez umaranja.
U narednim redovima objašnjavamo kako su nastala klešta, kao i koje vrste možete pronaći na domaćem tržištu.
Kada su i kako nastala klešta za majstore?
Kako su klešta u generalnom smislu drevni izum, nijedan pronalazač ne može biti zaslužan za njihovo otkriće.
Ovaj ručni alat koji se koristi za čvrsto rukovanje predmetima, najverovatnije je nastao i razvijen od klešta koje su se koristile za rukovanjem vrućim metalom u Evropi iz bronzanog doba.
Rani procesi obrade metala iz nekoliko milenijuma pre nove ere zahtevali su alat nalik kleštama za rukovanje vrućim materijalima u kovačkom radu ili livenju. Stoga se nagađa da bi se proces razvoja od drvenih do bronzanih klešta mogao dogoditi negde pre 3000. godine pre nove ere.
Među najstarijim ilustracijama nalaze se i klešta grčkog boga Hefesta.
Broj različitih dizajna klešta rastao je pronalaskom različitih predmeta kojima je bilo potrebno rukovati. Pre svega, potkovice, žice, cevi, a zatim i električne i elektronske kompomente.
Najpoznatije vrste klešta
Sigurni smo da ne postoji osoba koja nije čula za kombinovana klešta. Ova vrsta svakako je najpoznatija, ali se i najčešće koristi. Naročito kada su uradi sam majstori u pitanju. Prepoznaćete ih po ravnom delu sa tupim vrhom. Poseduju i kraću radnu površinu, u odnosu na druga klešta. Ovo omogućava čvrsto hvatanjem metalnim delom. Mogu se koristiti za najrazličitije poslove. Tako ćete uz pomoć kombinovanih klešta moći da savijete žicu, skinete izolaciju sa iste, pa čak i manipulišete limom. Obično se koriste i za sečenje tvrdih materijala, do 1,2mm debljine. Kombinovana klešta mogu seći i meke materijale do 2mm, kao i bakar do 2,6mm debljine.
Druga vrsta klešta koja uživa podjednaku popularnost su špicasta klešta. Drugi naziv im je špicangle. Koriste se kada je neophodno postići vrhunsku preciznost, a naročito kada se rukuje izuzetno malim predmetima. Stoga ne čudi da se najčešće koriste u industriji nakita od strane iskusnih draguljara.
Osim ove dve vrste, izuzetno se često koriste i grip klešta, kao i papagaj ili švedska klešta.
Ukoliko ste u potrazi za novim kleštama za vaš majstorski kofer ili torbu, na pravom ste mestu. Prodavnica Fakt nudi vam najveći izbor najkvalitetnijih i najraznovrsnijih klešta na domaćem tržištu. Kod nas možete pronaći i sav drugi potreban ručni alat.
Posetite nas na dobro poznatoj adresi! Čekamo vas!