
Prekidači za svetlo su električni uređaji koji omogućavaju uključivanje i isključivanje osvetljenja u prostoru. Dizajnirani su tako da prekidaju ili zatvaraju električni krug kojim se napaja sijalica ili drugo svetlosno telo.
Iako danas čine obavezni dodatak svakog prostora, prekidači za svetlo imaju dugu istoriju. Pojavili su se sredinom 19. veka. Svoje postojanje duguju Johnu Henryju Holmesu. Ovaj britanski inženjer je konstruisao sistem „brzog prekida”, koji je omogućavao da se spaja i razdvaja kontakt, bez obzira na jačinu pritiska.
Na osnovu njegovog izuma William J. Newton je kreirao prvi prekidač. Verovali ili ne, princip rada prvog modela zadržan je do današnjih dana. To znači da Newtonov prekidač predstavlja osnovu svih savremenih verzija.
Sa napretkom tehnike i tehnologije razvijali se se i prekidači za svetlo. Ne samo da su unapređeni dizajn i mehanička konstrukcija, već su se pojavile i nove vrste.
Vrste prekidača za svetlo
Prekidači za svetlo su dostupni u različitim modelima.
Osnovni su jednopolni. Omogućavaju upravljanja osvetljenjem sa jedne lokacije. Bez obzira što spadaju u najjednostavniji oblik i dalje imaju najširu primenu.
Dvopolni prekidač sastoji se od dva odvojena dela koji omogućavaju zasebno paljenje i gašenje. Pogodni su za prostorije sa najmanje dva izvora osvetljenja. Na primer, jedan na plafonu i jedan ispod zidnog ormana.
Naizmenični prekidači donose kontrolu svetla sa više mesta. Obično se koriste u dugim hodnicima ili na stepeništu. Mada nije redak slučaj da se sreću i u spavaćim sobama. Pri čemu se jedan instalira pored vrata, a drugi pored kreveta.
Taster prekidač, baš kao što naziv kaže, obezbeđuje svetlo sve dok je pritisnut taster. Često se koristi uz kućno zvono na vratima.
Senzorski prekidači su dizajnirani tako da automatski uključuju svetlo kada detektuju pokret. Najčešće se postavljaju u hodnicima, ulazima, pa i u garažama i podrumima.
Posebnu grupu prekidača čine regulatori svetla, tj. dimeri. Oni omogućavaju podešavanje jačine svetlosti. Zbog toga su idealni za LED rasvetu.
Prekidači na dodir sa wi fi upravljanjem predstavljaju najsavremeniju vrstu. Za razliku od standardnih, ovi pametni modeli omogućavaju paljenje i gašenje svetla čak i kada niste u svom domu. Putem interneta i posebne aplikacije možete jednostavno preko telefona da kontroliše svetlo. Takođe, poseduju LED pozadinsko osvetljenje koje obezbeđuje lakše pronalaženje prekidača u mraku.
Kako izabrati prekidač za svetlo?
Izbor prekidača za svetlo nije samo stvar estetike, već i funkcionalnosti, sigurnosti i kompatibilnosti sa prostorom.
Pored vrste, morate razmotriti i druge faktore. Pre svega, da li model odgovara instalacijama. Odnosno, da li podržava potrebnu snagu i napon.
Obavezno uzmite u obzir dizajn i materijal od kog je izrađen. Prekidači dolaze u različitim formama, uključujući moderne linije, retro dizajn, raskošni oblik, minimalistički stil. Preporučljivo je da izaberete model koji odgovara vašem enterijeru.
Stručnjaci savetuju da obratite pažnju i na mehanizam. Treba da ima čvrst klik, ali tiho delovanje. Proverite i da li je prekidač koji ste izabrali otporan na grebanje i UV zračenje. Posebno ako planirate da ga postavite tako da je izložen suncu.
Veliki izbor prekidača za svetlo možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Kod nas vas čekaju i utičnice vrhunskog kvaliteta.