Regulatori svetla potpuno menjaju atmosferu u vašem domu.
Dobar dizajn vašeg doma treba da bude jednostavan, elegantan a pre svega funkcionalan. Rasveta je ključni aspekt svakog dobrog dizajna. Ukoliko nema dovoljno svetla nije dobro, sa previše pak prostor postaje neugodan za boravak.
Jedna od najlakših stvari koje možete da uradite a da poboljšate atmosfesu u svom domu jesu regulatori svetla. Ovo je jednstavan trik koji dizajneri koriste za dramatičnu promenu prostora.
Regulatori svetla – Vrste
Električni – rotacioni predstavlja najstariju vrstu dimera. Okretanjem smanjujete ili povećavate količinu svetla koju želite da imate u svom prostoru.
Električni niskonaponski sa daljinskim upravljačem se najčešće koristi za led sijalice.
Integrirani zatamnjivači imaju mnogo složenije kontrole od samog zatamnjivanja. Ovi uređaji nude sopstvene kontrole na daljinu koje vašem domu mogu dati notu ekstravagancije.
Kako odabrati pravo osvetljenje?
Osvetljenje klasičnom sijalicom koja u sebi sadrži žičanu nit kroz koju propušta električnu energiju. Kako se zica zagreva ona menja boju i zrači energiju u obliku svetlosti.
Ovo ujedno predstavlja najlakši tip osvetljenja za zatamnjivanje. Standardni rotacioni regulator će savršeno odraditi posao sa ovakvim tipom osvetljenja.
Fluo rasveta koristi sasvim drugačiji postupak. Umesto fizičkog filamenta, sijalica uglavnom cevastog oblika, ispunjena je živinom parom. Kada je struja izložena pari ona ispušta ultraljubičasto svetlo. Ovi sistemi su mnogo osetljivi i zato im trebaju regulatori svetla koji ne zuje ili ne pulsiraju. Ovakav sistem se koristi često u komercijalnim ili institucionalnim prostorima.
Ova vrsta rasvete ne može se zatamniti, zbog troškova prigušivača kompatibilnih sa vrstom rasvete. Ako i može, koristi se sistem zatamnjivanja od 0 do 10 voti.
Kompaktne fluorescentne sijalice bile su namenjene za većinu domova, problem je bio u temperaturi boje koje daju, pa su ih mnogi izbegavali. Danas su ti problemi prevaziđeni a prigušivanje se može vršiti standardnim regulatorima.
Integrisane led diode
Led diode predstavjaju najnoviji proces stvaranja svetlosti i najefikasnije su na tržištu. Led diode stvaraju svetlost pomoću struktuiranog poluprovodnika, tako da kada se primeni energetsko polje interakcija elektrona integriše svetlost. Gotovo sve led diode imaju fosforni premaz koji tonira svetlost u opseg boja na koje smo navikli.
Za komercijalne svrhe ove led diode su pričvršćene za ploču koja je dizajnirana tako da se ugrđuje sa određenom namenom.
Zatamnjivanje led dioda zavisi od modula koji koristi. Većina evropskih brendova koriste sistem od 0 do 10 volti.
Led sijalice danas su najpopularnije i regulatori svetlosti zavise od vrste i specifikacija koje dobijate na pakovanju.
Temperatura boje nije nešto što se uzima u obzir pri zatamnjenju. Kod obične sijalice kada prigušimo svetlost ona se hladi i daje svetlost koja je u tonu toplija. Kako led sijalice ne generišu svetlost na isti način , ne reaguju isto kada ih zatamnimo. To rezultira time da led sijalica ne deluje toplo kao što smo navikli, već hadno i sivkasto. Međutim pojavljuju se na tržištu proizvođači koji nude led svetlo koje odaje topliju svetlost kada se priguši.
Regulatori svetla – Zašto se odlučiti za njih?
Koliko je rasveta zaista bitna?
Najčešće pitanje sa kojim se susrećemo pri uređenju životnog prostora. U svom domu provodimo najviše vremena a osvetljenje treba da bude prilagođeno svakoj prostoriji. Regulatori svetla ne samo da nam nude opciju zatamnjivanja, već u određenim periodima štede električnu energiju, bez potpunog isključivanja svetlosti.
Regulatori osvetljenja omogućavaju vam da podesite svetlost u određenoj prostoriji shodno prilici a i vašem ličnom raspoloženju i na taj način obezbedite sebi prijatno okruženje u kom ćete uživati.
Elektromaterijal i rasveta renomiranih proizvođača može se pronaći u prodavnici Fak. Naše ljubazno osoblje će vam dati sve potrebne savete da svoj dom učinite savršeno osvetljenim.
1 comments on “Regulatori svetla za klasičnu i led rasvetu”