
Elektro kablovi su neophodni svakom domu.
Struja je sastavni deo naših života. Bez nje ne bismo imali kućno osvetljenje, niti bismo mogli da koristimo aparate, pa možemo slobodno da kažemo da električna energija daje sav potrebni komfor.
I dok se pitanje njene upotrebe odavno ne postavlja, ne smemo da zaboravimo da ona može biti i izvor opasnosti. Naime, neadekvatna upotreba, kao i neprofesionalno postavljanje električne mreže često dovodi do pregorevanja raznih potrošača, kvarova uređaja, pa i znatno ozbiljnijih posledica, kao što su požari i strujni udari.
Da biste izbegli opasnosti, prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt vam otkriva namenu različitih vrsta elektro kablova.
Kada su nastali elektro kablovi?
Gledajući istoriju, elektro kablovi su se pojavili sa razvojem široke upotrebe električne energije. Tako su prve vrste, baš kao i osigurači, nastali krajem 19. veka. Oni su sadržali spoljašni omotač od olova, a u unutrašnjosti su se nalazile žice izolovane bitumenom i hemijski natopljenim papirom.
S obzirom da je njihovo postavljanje bilo ne samo otežano, već je nosilo i rizike, već početkom 20. veka zamenjeni su kablovima od indijske gume. Tome je doprinelo otkriće procesa vulkanizacije koji je omogućio spajanje kaučuka i sumpora kako bi se dobila guma. Ona je, zatim, prekrivana pamučnim omotačem natopljenim voskom da bi se kabl zaštitio od vlage.
I pored zaštite, ovi elektro kablovi brzo su propadali, pa su ih 50-ih godina zamenile vrste sa bakarnim provodnicima obloženi gumenom izolacijom. Međutim, njihov spoljašnji gumeni omotač se brzo raspadao, ostavljajući žice pod naponom ogoljenje, zbog toga su se u upotrebu našli termoplastični kablovi. Sastoje se od ojačane spoljne ovojnice napravljene od polivinilhlorida (PVC), koja pokriva jedan ili više pojedinačnih žarenih bakarnih provodnika. I sami provodnici su zasebno izolovani PVC-om. Na taj način je postignuta izuzetna trajnost i sigurnost.
Vrste elektro kablova
Kablovi se prema nameni dele na energetske (mrežne i instalacione), telekomunikacione (alumijumske, bakarne i optičke) i kablove (čelicne) koji služe kao držači ili nosači.
Upravo se za elekroinstalacije koriste energetski kablovi, tu spadaju, pre svega, PP/R (pljosnati) kablovi koji sadrže žicu od žarenog bakra. Mogu se naći isključivo u suvim prostorijama. Nikako se ne smeju upotrebljavati za instalacije u drvenim objektima, niti vlažnim prostorijama, poput kupatila.
Za mesta gde je prisutna vlaga neophodan je PP/Y (okrugli) kabl. Sastoji se od 2 ili više žila sa jezgrom, koje je ispunjeno nevulkaniziranom gumom ili sličnim materijalom.
Za razliku od prethodna 2 tipa, koji se mogu postavljati i iznad i ispod površine, PP 00 (podzemni) kabl se polaže u specijalne kablovske kanale. Mogu se postavljati i direktno u zemlju, ali samo uz dodatnu zaštitu. U pitanju je termoplastična vrsta koja ima ekstrudovan sloj od nevulkanizovane gumene mešavine. Pogodna je za instalacije u gradskim mrežama, industrijskim postrojenjima, termo i hidro centralama.
Veliki izbor različitih kablova, kao i sav potreban elektromaterijal za vaš dom, možete pronaći u prodavnici Fakt. Takođe, u bogatoj ponudi vas čekaju i različiti klasični i multip produžni kablovi.