Sifoni su važan element sanitarije za kupotilo i kuhinju.
Sigurno ste nekad pogledali ispod sudopere ili lavaboa i uočili zakrivljenu cev u obliku slova U ili S. Ta cev se spušta iz otvora za odvod i čini sifon. Iako nisu lako uočljive, slične se nalaze i ispod ostalih odvoda u kući, poput tuša, kade, bidea, wc šolje i mašine.
Koju ulogu imaju sifoni?
Sifoni predstavljaju svojevrsni filter. Naime, jedan njihov deo je stalno potopljen u vodi tako da stvara vodeni džep. Zahvaljujući njemu sprečen je povratni ulazak gasova i neprijatnih mirisa iz kanalizacionog odvoda.
Voda koja kanalima ili koritima teče slobodno, tj. gravitacijski kada dođe do sifona prelazi u način tečenja pod pritiskom. Kako je dno sifonske cevi niže od dna kanala i zakrivljenog oblika nastaje prepreka koja sprečava da se kanalizacioni gas digne natrag kroz cevi i uđe u kuću.
Pored ove uloge, sifoni imaju veliki značaj i u obezbeđivanju prirodnog protoka vode. Oni deluju kao napola napunjeni rezervoari, te pomažu pri ispuštanju vode iz sanitarije u odvonu cev kanalizacije. Takođe, predstavljaju posebnu liniju odbrane, jer hvataju otpatke u odvod sudopere, umivaonika, kade… Na taj način sprečavaju mogućnost nastanka začepljenja duboko u cevima kanalizacije.
Sifoni služe i kao pokazatelji funkcionalnosti odvoda. To znači da je sifon bez vode jasni znak oštećenja ili curenja odvoda.
Vrste sifona
Sifoni se izrađuju od PVC-a i metala. Samim tim se razlikuju fiksni i gibljivi modeli.
Metalni sifoni su otporni na toplotu. Zbog toga su idealni u sanitariji gde se koristi topla voda. S obzirom da imaju tendenciju stvaranja korozije kraćeg su životnog veka. Preporučljiva je njihova zamena na 5 do 10 godina.
PVC sifoni su napravljeni od visokokvalitetne, čvrste plastike. Svojim svojstvima obezbeđuju dugotrajnu upotrebu. Međutim, nisu otporni na toplotu, te nije preporučljivo postavljanje na mestima koja su visokorizična od požara.
Sifoni se dele i prema obliku. Model u obliku slova U, odnosno slova S je najpoznatiji. Lako se postavlja i lako čisti, te ima široku upotrebu.
Verzija sa čašicom ima posebnu posudu na dnu. Ovakav dizajn omogućava pronalaženje vrednih predmeta koji vam ispadnu u odvodnu cev. Za razliku od slovnog modela zahteva češće čišćenje, jer se u čašici mogu zadržavati razne nečistoće.
Valoviti sifon karakteriše fleksibilna, naborana plastična cev. Dok se suvi sifon izdvaja od drugih vrsta specijalnim dizajnom tako da se u njemu ne zadržava voda. Sprečavanje vraćanja neugodnih mirisa iz kanalizacije se vrši sistemom poklopaca. Oni se otvaraju pri prolasku vode te zatvaraju nakon što voda oteče iz njega.
Čišćenje sifona
U sifonu se vremenom sakupljaju dlake, masnoća, kamenac i druga nečistoća. Zato je potrebno redovno čišćenje kako se obezbedio nesmetan protok vode.
Postoje različita sredstva specijalno napravljana za odčepljivanje odvoda. Mada za čišćenje sifona možete koristiti i proizvode koje već imate u svom domu. Visoko efikasni su soda bikarbona, mešavina sode bikarbone i limunske kiseline i mešavina sode bikarbone i soli.
Različite vrste sifona možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Ovde vas čeka i veliki izbor slavina za domaćinstvo, lavaboa, wc šolja, bojlera, kao i rezervnih delova za vodovod i sanitariju.