Stoni ventilatori predstavljaju posebnu vrstu ventilatora. Baš kao i stone lampe namenjeni su za postavljanje na radni sto, noćni stočić, komodu ili površinu nekog drugog komada nameštaja.
Zvuči neverovatno, ali preteča ovih uređaja pojavila se još u 5. veku pre nove ere. Bila je napravljena od bambusovih traka i drugog bilja, a pokretana je ručno. Ipak, razvoj modela kakve danas poznajemo započeo je mnogo vekova kasnije.
U 17. veku naučnici Otto von Guericke, Robert Hooke i Robert Boyle uspostavili su osnovne principe vakuuma i protoka vazduha. Njihovo otkriće iskoristio je engleski arhitekta Sir Christopher Wren kako bi konstruisao prvi sistem ventilacije u Domu parlamenta.
Wrenov izum bio je pokretač za kasnija poboljšanja. Tako se prvi rotacioni ventilator pojavio u 16. veku. Korišćen je za ventilaciju rudnika. Tri veka kasnije ventilatori su našli primenu u bolnicama kako bi sobe učinili prijatnijim za oporavak pacijenata.
Najvažniji korak usledio je krajem 19. veka. Zahvaljujući pojavi struje američki inženjer Schuyler Wheeler konstruisao je prvi model koji je u svom radu koristio električnu energiju. U narednim decenijama došlo je do njegovog usavršavanja, te su nastale nove vrste. Jedna od njih jeste stoni ventilator.
Koje su prednosti stonog ventilatora?
Biti u mogućnosti da prenosite ventilator iz sobe u sobu i obezbedite hlađenje prostorije koje želite glavna je prednost. Za razliku od klima uređaja ili plafonskih ventilatora, stoni ventilatori nisu pričvršćeni ni za jednu površinu. I u odnosu na podne modele pokazuju prednost u pogledu prenosivosti.
Podni ventilatori su glomazni, te su teži za prenošenje iz sobe u sobu. Takođe, zauzimaju više prostora. Dok stone ventilatore odlukuju manje dimenzije i kompaktni dizajn tako da ih lako možete smestiti bilo gde. Zbog toga su naročito pogodni za stanove male kvadrature.
Energetska efikasnost je još jedna prednost. Ne samo da obezbeđuju efikasno hlađenje, već su i ekološki prihvatljiva opcija. U odnosu na klima uređaje koji emituju štetne gasove i hemikalije u atmosferu stoni ventilatori su potpuno bezbedni za okolinu. Ujedno, troše manje energije.
Upotrebom ovog vida hlađenja smanjićete ukupnu potrošnju električne energije u svom domaćinstvu. Samim tim vaši troškovi biće manji.
Ne treba zaboraviti na uštedu budžeta i pri kupovini. Naime, stoni ventilatori su pristupačniji, ali i veoma izdržljivi. To znači da nema potrebe za izdvajanjem novca za kupovinu novog, te predstavljaju dobru investiciju za budućnost.
Kako izabrati stoni ventilator?
Kada birate stoni ventilator morate uzeti u obzir nekoliko faktora. To su, pre svega, Brzina, karakteristike oscilovanja, potrošnja energije, materijal i težina.
Brzina ventilatora određena je kapacitetom motora. Od ove vrednosti zavisi koliko brzo može da dovede vazduh. Odnosno, koliko brzo će ohladiti prostoriju. Oscilirajuća funkcija od 90° je jedna od vodećih karakteristika koja određene stone modele stavlja u prvi plan.
Iako stoni ventilatori važe za male potrošače električne energije obavezno pre kupovine proverite potrošnju.
Različiti materijali, uključujući mesing, plastiku i nerđajući čelik, se koriste za izradu stonih ventilatora. Najbolje performanse pokazuje plastika, a dovod vazduha je visok. Ovi modeli se mogu pohvaliti i lakšom konstrukcijom, što je dodatni razlog da ih izaberete.
Veliki izbor stonih ventilatora možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Ovde vas čekaju i podni ventilatori, kao i ventilacija za kupatilo vrhunskog kvaliteta.