
Tuševi za kupatilo su važan element ovog prostora. Dizajnirani su tako da koriste vodu koja se ispušta iz tuš-glave (ručne ili fiksne) za održavanje lične higijene.
Međutim, tuširanje je mnogo više od održavanje higijene. Ono ima i terapeutsko dejstvo. Topla voda i para koje se šire iz tuša mogu pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti. Samim tim čine da se osećate opuštenije i smirenije.
Opuštajuće tuširenje doprinosi i boljem snu, dok vam ujutru podiže energiju i donosi dobro raspoloženje. Sam osećaj čistoće i svežine nakon tuširanja, zaista, doprinosi poboljšanju opšteg blagostanja.
Imajući ovo u vidu ne čudi što pri uređenju kupatila posebna pažnja se posvećuje izboru tuša.
Kada su se pojavili tuševi za kupatilo?
Tuševi za kupatilo, kakve danas poznajemo, imaju dugu istoriju koja se proteže kroz vekove. Prvi oblici pojavili su se u drevnim civilizacijama.
Stari Egipćani su još pre nove ere koristili jednostavne naprave, poput posuda sa vodom za ispiranje tela, dok su bogatiji društveni slojevi imali uređene prostorije sa sistemima za pranje.
Rimski akvadukti su postavili temelje modernim kupatilima, uključujući i tuševe. U njima su korišćeni osnovni sistemi za tuširanje u vidu tekuće vode.
Kako su u srednjem veku mnoge stvari bile strogo kontrolisane, tuševi su postali retkost. Ipak, u vreme renesanse javlja se ponovo opšti interes za ličnu higijenu.
Značajan korak u razvoju dogodio se u 18. veku. Naime, engleski pronalazač Vilijam Fetergil je 1767. godine izumeo prvi tuš sa ručnom pumpom. Vek kasnije, sa razvojem vodovoda u gradovima, tuševi su dobili širu upotrebu. Ujedno su postali praktičniji.
Dalji napredak vodovodne infrastrukture, ali i tehnologije doveo je do usavršavanja na ovom polju. Tuševi za kupatilo su dobili ne samo različite dizajne, već i napredne funkcije. Zahvaljujući tome omogućeno je prilagođavanje različitim potrebama i estetskim preferencijama.
Vrste tuševa
Tuševi za kupatilo danas dolaze u različitim vrstama.
Ručni tuševi imaju najširu primenu. Osim u tuš kabinama, sreću se i u kupatilima koja imaju kade. Povezani su fleksibilnim crevom za slavinu. Na taj način je obezbeđena veća pokretljivost i praktičnost. Naročito su pogodni za decu i starije osobe.
Fiksne tuševe karakteriše čvrst dizajn koji se montirana na zid ili plafon. Ove vrste pružaju stalan mlaz vode. Pojedini modeli uključuju dodatne funkcije, poput „kišnog tuša“ za opuštajući efekat.
Posebnu grupu čine tuševi sa masažnim funkcijama. Oni imaju podesive mlaznice za različite vrste mlazova. To znači da možete birati intenzivniji mlaz vode, mlaz u vidu finih kapljica ili neke drugi masažni mlaz.
Poslednjih godina pojavili su se digitalni tuševi. Oni se zasnivaju na modernoj tehnologiji, te spadaju u savremenu opremu za kupatila. Ova tehnologija omogućava podešavanje temperature, pritiska i vremena tuširanja. Neki modeli imaju daljinsko upravljanje ili integraciju s pametnim kućnim sistemima.
Kako izabrati tuš za kupatilo?
Izbor tuša za kupatilo zavisi od više faktora, uključujući prostor, budžet, estetiku i funkcionalnost.
Pored izbora vrste tuša, morate obratiti pažnju i na materijal od kog je izrađen. Modeli od nerđajućeg čelika su izuzetno otporni na kamenac. Mogu se pohvaliti i dugotrajnošću.
Hromirane tuševe krasi elegantan dizajn, ali i velika izdržljivost, dok mat crni ili zlatni tuševi čine višu klasu, te unose dozu luksuza u kupatilo.
Veličina glave tuša je još jedna karakteristika koju morate razmotriti. Modeli srednje veličine, tj. od 15 do 25 cm su najpraktičniji. Oni pružaju Dobar balans između pokrivenosti tela i uštede vode. Tuševi manjih glava su namenjeni za kupatila manje kvadrature, a veći su idealni za masažne modele.
Stručnjaci preporučuju da pri izboru uzmete u obzir i dodatne funkcije, kao što su filter protiv kamenca, LED osvetljenje, opcije za uštedu vode.
Različite tuševe, kao i slavine i drugu sanitariju za kupatilo možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Kod nas vas čeka i najbolja rasveta i ventilacija za kupatilo.