
Grejač bojlera je ključna komponenta ovog uređaja. On omogućava zagrevanje vode do željene temperature. Samim tim olakšava svakodnevno održavanje higijene.
Upravo je njegova pojava dovela do razvoja modernih kupatila. Ujedno oslobodila ljude od ručnog zagrevanje vode neophodne za tuširanje, pranje i kupanje.
Ručno grejanje vode ne samo da je zahtevalo vremena, već i truda čoveka. Zagrejana voda se brzo hladila te je bilo potrebno stalno dogrevanje. Zbog toga je engleski slikar Benjamin Waddy Maughan došao na ideju da konstruiše prvi grejač za vodu. Njegov izum je radio na gas, ali nije sadržao odušak. Ovaj nedostatak činio ga je opasnim za upotrebu, te nije naišao na komercijalizaciju.
Dve decenije kasnije, norveški mašinski inženjer Edwin Ruud je Maughanovom radu dodao sigurnosne ventile. Na taj način je stvorio automatski grejač bojlera. Ovaj grejač je omogućio da se zalihe vode održavaju na željenoj temperaturi u svakom trenutku.
Kako funkcioniše grejač bojlera?
Rad grejača se zasniva na pretvaranju energije u toplotu pomoću otpornika. Za to najčešće koristi električnu energiju. Mada može da radi i na drugom izvoru energije, kao što je gas i solarna energija.
Kada se bojler uključi energija dolazi do grejača kroz termostat. Unutar njega se nalazi otpornik (spirala). Ona pretvara energiju u toplotu. Metalni omotač grejača prenosi toplotu vodi u bojleru.
Čim voda dostigne željenu temperaturu, termostat isključuje grejač. Time je eliminisan rizik od pregrevanje vode i opasnosti do kojih može da dovede.
Kako termostat kontroliše temperature vode, u slučaju pada ispod podešenog nivoa termostat ponovo uključuje grejač. Zahvaljujući njemu obezbeđeno je održavanje postavljene temperature i sprečeno hlađenje vode.
Vrste grejača za bojler
Grejači za bojlere se dele prema načinu rada. Mogu biti mokri i suvi. Mokri su direktno uronjeni u vodu unutar bojlera, te brže postižu zadatu temperaturu. Međutim, direktni kontakt sa vodom čini ih podložnim taloženju kamenca. Ovi grejači su obično u klasičnim električnim bojlerima.
Za razliku od mokrih, suvi (keramički) grejači imaju zaštitno kućište. To znači da nisu u direktnom kontaktu sa vodom, te su otporniji na kamenac i duže traju. Koriste se u modernim bojlerima.
Grejači bojlera se razlikuju i prema obliku. Cevasti su najčešći tip. Izrađeni su od bakra ili nerđajućeg čelika. Unutar cevi nalaze se grejne žice i izolacioni materijal. Pločasti imaju ravan dizajn. Pogodni su za tanko-profilne bojlere, dok spiralni grejači omogućavaju ravnomerno zagrevanje vode.
Kako izabrati grejač bojlera?
Pri izboru grejača za bojler morate uzeti u obzir nekoliko faktora. Pre svega, tip bojlera. Najbolje je da uzmete grejač istog tipa i brenda kao onaj koji je već ugrađen u vaš bojler.
Obratite pažnju na dužinu, prečnik i snagu kako bi grejač odgovarao kapacitetu bojlera. Grejač bojlera jačine od 1.000 do 1.500 W se koristi za manje bojlere (do 50 litara). Modeli snage od 2.000 do 2.500 W su namenjeni standardnim bojlerima (50 do 80 litara). Dok grejači snage preko 3.000 W su neophodni za velike bojlere.
Stručnjaci savetuju da pri izboru uključite i kvalitet vode. Ako je voda veoma tvrda bolji izbor su keramički, titanijumski ili prohromski grejači. U protivnom, možete kupiti standardni mokri grejač.
Rezervne delove za bojler, uključujući i grejače, možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Kod nas vas čeka i rasveta, sanitarija i druga oprema za kupatilo vrhunskog kvaliteta.