
Električne bušilice sastavni su deo alata svakog profesionalnog, ali i kućnog majstora.
Kako bi vaša kuća, stan ili radionica bila funkcionalna, neophodni su vam određeni kućni aparati, ali i alat. Bilo da se radi o ručnim ili električnim alatima – oni su jednostavno neophodnost! Među najvažnijim alatima svakako se nalaze i aku ili električne bušilice.
U narednim redovima predstavljamo vam sve prednosti upotrebe električnih bušilica i objašnjavamo kako su zapravo nastale.
Razvoj električne bušilice
Pre više od jednog veka izmišljena je prva prava električna bušilica. Postojale su i druge bušilice u različitim oblicima, ali 1916. je kreirana prva bušilica u obliku pištolja, koja je zapravo bila ručna. Razvio ju je Black+Decker i bila je prenosiva bušilica, kojom je mogla da upravlja jedna osoba.
Black+Decker-ova prva bušilica imala je električni motor.
Ideja za pravljenje bušilice koja liči na oblik pištolja došla je od strane Dankana Bleka i Alonza Dekera u njihovoj mašinskoj radnji 1910. godine. Oni su otvorili radnju u starom skladištu u Baltimoru u SAD, a jedan od njihovih klijenata bio je proizvođač oružja Colt. Kada su Black+Decker razmišljali o najboljem obliku za svoju električnu bušilicu, videli su Colt pištolj u blizini. On je postao inspiracija za rukohvat i raspored okidača bušilice kakav danas poznajemo.
U početku se na električnu bušilicu gledalo samo kao na industrijski alat. U to vreme smatrala se preskupom za potrošače. Ali kada su šefovi fabrike videli zaposlene kako pozajmljuju bušilice da ih odnesu kući da rade na svojim projektima – uvideli su njen pravi potencijal. Tako se “rodilo“ i „uradi sam“ tržište!
Dobavljači alata tada nisu znali kako da prodaju električne alate. Black+Decker je morao da smisli način da im pomogne u tranziciji. Izgradili su mobilni centar za obuku distributera. Međutim, kao što je to bio slučaj sa mnogim drugim dobrim stvarima, projekat je pauziran kada je počeo II svetski rat.
Godine 1946, kada je oporavak od rata bio uveliko u toku, kompanija se vratila na pravi put i predstavila prvu liniju kućnih električnih alata, uključujući bušilice od četvrt inča i pola inča, stalke za bušilice i niz dodatne opreme. Još 1961. godine, B+D je čak predstavio prvu akumulatorsku električnu bušilicu, koju pokreće NiCad baterija!
Koje vrste bušilica danas poznajemo?
Kada govorimo o električnim bušilicama, moramo napomenuti da se pre svega dele na tri vrste: ručne, mašinske i ručne bušilice sa pogonom.
Istorijat prve ručne bušilice već znamo, a ona je koristila kao prvobitan model za dizajniranje bušilice na pogon. Ručna bušilica koristi elektromotor. Ovaj elektromotor pokreče električna energija sa naponom od 220V. Pojedini modeli mogu koristiti i akumulator ili bateriju za rad.
Nije retkost da se u prostorijama gde bi varnice mogle izazvati požar koriste pneumatske bušilice.
Mašinske bušilice obično se koriste u industrijskim svrhama, kako bi se uspešno bušio beton, gvožđe ili cigla.
Kako da odaberete električnu bušilicu?
Model bušilice biraćete na osnovu vaših potreba.
Za “uradi sam“ projekte ili obavljanje sitnih poslova kod kuće, preporučuju se ručne bušilice. Njima se možete koristiti kako biste bušili praktično sve materijale – od plastike, preko drveta do čelika. Najčešče se koriste za bušenje drvenih površina.
Trebalo bi da razmislite i o tome koliko često planirate da koristite bušilicu. Ukoliko znate da će vam biti potrebna na mesečnom nivou, nije loša ideja uložiti u nešto kvalitetniji i snažniji model.
Ukoliko vaš izbor nisu električne, već aku bušilice, vodite računa i o kapacitetu baterije. Stoga je odluka o izboru pogona takođe veoma važna.
Kvalitet rada bušilice koju ste kupili ne zavisi samo i isključivo od datog modela. Potrebno je da koristite i kvalitetne burgije, te da izbegavate one jeftine. Kupujte ih od licenciranih proizvođača, kako biste mogli da obavite servis, ukoliko za to postoji potreba.
Prodavnica elektromaterijala, alata i zaštitne opreme za rad, Fakt, nudi vam najveći izbor najkvalitetnijih bušilica i dodatne opreme. Posetite nas!