Osigurači su obavezni elektromaterijal za vaš dom.
Savremeno doba ne možemo da zamislimo bez struje. Bez nje ne bi postojala ni rasveta. Dok kućni aparati ne bi mogli da rade. Zapravo, električna enerigija čini naš svakodnevni život lakšim.
Međutim, svakom se makar jednom u životu dogodilo da nestane struja u domu. Najčešći razlog za to jesu osigurači. Pa da ne biste imali dilemu kako izgleda kutija osiguračima, koju vrstu osigurača imate i koji treba da zamenite, stručnjaci savetuju da se upoznate sa osnovnim pojmovima kućne električne instalacije.
Upravo zbog toga prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt u ovom blogu vam otkriva čemu služe osigurači.
Šta su osigurači?
Električna energija putem provodnika dolazi do priključnica, prekidača i drugih elemenata. Kvadratura tačno određuje koliko naizmenične struje može da protiče kroz provodnik.
Ukoliko bi proticalo više struje od dozvoljene došlo bi do pregrevanja. Kao posledica toga nastaje oštećenje instalacije, čime se povećava rizik od požara u stanu. Da bi se sprečila ova pojava koriste se osigurači i zaštitne sklopke.
To znači da su osigurači zaštitni elementi u mreži koji štite električne instalacije od kratkih spojeva. Samim tim, imaju zadatak da isključe struju ukoliko dođe do preopterećenja, prespajanja ili kvara na uređajima koji se preko njih snabdevaju električnom energijom.
Ideju o upotrebi osigurača dao je francuski fizičar Breguet kako bi se zaštitile telegrafske stanice od posledica udara groma. Tri decenije kasnije, tačnije 1890. godine, na osnovu Breguetovog rada, Thomas Edison je patentirao prvi osigurač.
Danas, osigurači dolaze u različitom dizajnu – počev od specifične vrednosti struje i napona, preko prekida i vremena odziva, pa do primene. Izbor odgovarajućeg ima za cilj da obezbedi odgovarajuću zaštitu bez nepotrebnih prekida struje. Te je svaki model izrađen po određenim propisima.
Ovaj elektromaterijal se deli u dve osnovne grupe
Kod topljivih, tj. rastavnih osigurača, baš kao što im i ime kaže, nakon prekida dolazi do razaranja topljive niti. Pa se oni moraju u celosti zameniti. Ranijih godina imali su široku upotrebu. Mada se i danas koriste zbog veće prekidne moći u odnosu na automatske. Obično ih srećemo kao predosigurače između vodova i razvodne table.
Postoje dva tipa ovih osigurača. Tip B čini tanka staklena cev sa mesinganim kapama na krajevima. Kroz nju prolazi srebrna topljiva nit, tako da je njen prekid jasno vidljiv. Tip D se sastoji od kape, topljivog umetka, kalibrisanog prstena, zaštitnog izolatora i osnove.
I dok topljivi osigurači prekid struje vrše razaranjem žice, kod automatskih modela strujni krug se prekida razdvajanjem kontakata. Na taj način ne dolazi do razaranja osigurača, pa ga možete koristiti duži vremenski period. Potrebno je samo malu polugu vratiti u gornji položaj i osigurač je ponovo uključen.
Osigurači različitih vrsta dostupni su u bogatoj ponudi preduzeća Fakt. Osim prodaje elektromaterijala, ovde ćete pronaći sve za vaše kupatilo, najmoderniju rasvetu, bušilice, brusilice, čekiće, merdevine i drugi alat neophodan za rad.
3 comments on “Osigurači – Obavezni elektromaterijal za svako domaćinstvo”