Katanci predstavljaju, zapravo, prenosivu bravu koja se koristi za zaštitu imovine od krađe ili uništavanja. Srećemo ih ne samo na vratima, već i na kutijama sa dragocenostima, biciklama, koferima, kavezima isl.
Kako su nastali katanci otkriva vam u ovom blogu prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt.
Katanci su bili poznati još pre Nove ere
Baš kao kvaka, tako prvi katanci potiču iz Rimskog doba, oko 500. godine pre Nove ere. Koristili su ih trgovci koji su putovali u Aziju i Kinu.
Iz Rima, ubrzo, su našli svoje mesto u Kini, gde je za vreme dinastije Han njihova izrada usavršena. Rani kineski katanci, uglavnom, su bili “brave na zaključavanje sa razdvojenim oprugama i delimičnim slovnim kombinacijama”.
Upotreba bronze je bila najrasprostranjenija za njihovu izradu. Mada su, često, izrađivani i od drugh materijala, poput mesinga i srebra.
Sledeća značajna etapa u razvoju desila se tek u 9. veku. Naime, u Engleskoj, tj. u vikinškom naselju Jorvik počela je izrada katanaca od gvožđa, pri čemu su se koristile jednostavne poluge. Nažalost, ova tehnika je vrlo brzo pokazala svoje mane – pružala je malu zaštitu od obijanja.
Katanci, kakve danas poznajemo, nastali su sredinom 19. veka. Razvio ih je švedski pronalazač Christopher Polhem.
Te su bili poznati i kao “skandinavski” ili “Polhemovi” katanci. Ovaj model je imao telo od livenog gvožđa koje je sadržalo niz rotacionih diskova. Svaki disk imao je centralni izrez kako bi ključ mogao proći i dva ureza isečena na ivici diska. S obzirom da su imali visoku zaštitnu moć skandinavski katanci korišćeni su sve do 50-ih godina.
Industrijska revolucija doprinela je osavremenjivanju proizvodnje. Što je omogućilo izradu složenih, pouzdanijih i jačih katanaca. Da bi početkom 20. veka mašinska obrada metala u potpunosti potisnula ručnu proizvodnju brava i katanaca.
Dvadesetih godina Harry Soref je dizajnirao tzv. Master Lock, koji je zbog niske cene i izuzetne otpornosti na udarce postao najtraženiji dizajn. Samim tim, i standard za izradu modernih katanaca.
Kako izabrati odgovarajući katanac?
Kako se katanac koristi za zaštitu, njegov izbor zavisi, pre svega, od vrednosti predmeta. Čelik je najčešći materijal koji se koristi za izradu. Ujedno, on je najsigurniji. Dok mesing, cinkove legure, nerđajući čelik i aluminijum imaju srednji nivo sigurnosti. Obratite pažnju da li ćete katanac koristiti u zatvorenom prostoru ili van. Ukoliko je namenjen za spoljnu upotrebu preporučuju se modeli otporni na koroziju. Takođe, imajte u vidu veličinu katanca. Po pravilu, što je veći katanac, veća je i sigurnost.
Važnu ulogu u zaštiti ima i mehanizam. Standardni mehanizam za pričvršćivanje okova zasnovan je na dvostrukoj bravi sa oprugama. Međutim, katanci više zaštite imaju čelične kuglice na spoju između tela i okova koji sprečavaju svaki pokušaj prisilnog otvaranja.
Nakon određivanja karakteristika, nemojte da zaboravite da izmerite unutrašnji prostor prstena na koji će biti postavljen katanac. Zatim, izaberite način zaključavanja. Klasično zaključavanje ključem, nema sumnje, nudi veću sigurnost. S druge strane, prednost kombinovanog katanca je nesporna kod zaštite kofera, ormarića u teretani i u svim drugim varijantama kada nošenje ključa donosi rizik od gubitka.
Katanac sa kombinacijom se obično izrađuje sa 3 ili 4 cifre. Na taj način daje biranje i do 10.000 kombinacija, što nikako ne treba zanemariti kao vid sigurnosti.
Prodavnica Fakt ima veliki izbor katanaca različite vrste. U njenoj ponudi možete pronaći elektromaterijal za vaš dom, alat koji je potreban svakom domaćinstvu, kao i opremu za uređenje bašte.
1 comments on “Katanci”