![aparat za varenje Fakt 1](https://fakt.rs/wp-content/uploads/2020/05/aparat-za-varenje-Fakt-1.jpg)
Aparat za varenje predstavlja uređaj pomoću kog se vrši spajanje 2 ili više metala koji su po hemijskom sastavu isti ili približno isti.
Naime, pod dejstvom toplote i pritiska ovaj aparat vrši zagrevanje ivica metala do tačke kada on prelazi iz čvrstog u testasto ili tečno stanje. Na taj omogućeno je stvaranje neraskidive veze između delova metala.
Baš kao bušilice i brusilice, tako i aparat za varenje dolazi u više vrsta koje su namenjene za profesionalnu, ali i kućnu upotrebu. Zbog toga vam prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt daje savete kako da izaberete odgovarajući.
Kada je nastao aparat za varenje?
Verovali ili ne, spajanje metala na različite načine vršeno je još u bronzano doba. O tome svedoče arheološka nalazišta na tlu Evrope i Bliskog istoka. Prvobitno je bilo sastavni deo kovačkog, zlatarskog i livačkog posla. A korišćeno je pri izradi oruđa za rad, oružja, nakita, predmeta za domaćinstvo, pa i u građevinske svrhe.
Međutim, razvoj aparata za varenje započeo je tek početkom 19. veka. Zahvaljujući ruskom naučniku Vasiliju Petrovu uveden je električni luk u proces zavarivanja. Na osnovu njegovog rada Nikolaj Benardos je 1882. godine kontruisao uređaj kojim je uspeo da spoji metal. Šest godina kasnije, još jedan Rus, Nikolaj Slavjanov je otkrio novi postupak spajanja, tzv. elektrolučno zavarivanje metalnom elektrodom.
Korak dalje u napredovanju opreme za varenje desio se nakon Drugog svetskog rata. Godine 1948. razvijen je aparat za varenje sa MIG postupkom, tj. vršeno je zavarivanje metala u inertnom gasu, kao što su argon, helijum… Da bi već 1953. nastalo zavarivanje MAG postupkom koje koristi aktivni gas. Obično je u pitanju CO2, mešavina argona i CO2 ili argona i O2.
Aparati za varenje se dele prema načinu zavarivanja
Aparati za elektrolučno zavarivanje su najrasprostranjeniji. Naročito se modeli za ručno varenje koriste u kućnim uslovima.
Ovi uređaji za rad koriste električnu energiju. Odnosno, pokretanje električnog luka između elektrode i osnovnog materijala vrši se napajanjem konstantnom jačinom struje. Što ih čini veoma lakim za rukovanje. S obzirom da ne zahtevaju veliku potrošnju, proces varenja je jeftin. Samim tim su aparati za elektrolučno zavarivanje veoma povoljni.
Posebnu grupu čine aparati za plinsko, MIG i MAG, varenje. Iako je potrebna veća veština za njihovu upotrebu prednost se ogleda u širokoj primeni. Njima se uspešno spajaju izrazito tanki materijali, debljine 1mm, kao i veoma debeli poput cevi od 20mm debljine.
Aparati za točkasto zavarivanje spadaju u profesionalne uređaje. Var se ostvaruje topljenjem metalnih delova stegnutih između 2 elektrode kroz koje se dovodi električna struja. Tako da je mesto spajanja u obliku tačke, pa je odatle i njihov naziv.
Na šta obratiti pažnju prilikom izbora aparata za varenje?
Pre nego što se zaputite u nabavku razmislite koliko ćete često i za šta koristiti aparat za varenje. Ukoliko vam je potrebno povremeno zavarivanje i nemate previše isksutva u radu najbolje je da izaberete modele do 150A.
Obratite pažnju i na stepen zaštite od prodora tečnih i čvrstih tela u aparat. On je obeležen slovima IP (Ingression Protection) i brojevima 21, 22, 23. Kodna oznaka “2” označava do kojih dimenzija ne mogu da uđu čvrsta tela. Dok druga cifra se odnosi na tečna tela. Pri čemu se “1” odnosi na najmanji stepen pada tečnosti, a oznaka “3” na najviši stepen.
Prodavnica Fakt ima veliki izbor aparata za varenje najboljih svetskih proizvođača. Nemojte da zaboravite vam je prilikom korišćenja potrebna i zaštitna oprema za rad. Nju, kao i celokupni alat koji je potreban svakom domaćinstvu, takođe, možete pronaći u našoj ponudi.