
Molerska folija je neizostavni deo svakog uređenja.
Renoviranje kuhinje, kupatila, neke od soba ili čitavog doma predstavlja pravi izazov. Ne samo da vas čeka obiman posao, već i velika priprema kako biste obavili najbolje i u što kraćem roku. Kako izabrati pravi luster za dom? Da li su bolji prekidači na dodir sa wi fi upravljanjem ili klasični? Koja je ventilacija za kupatilo najefikasnija? Samo su neke od odluka koje morate doneti pre nego što započnete sa renoviranjem.
Svakako, ne treba zaboraviti i na već postojeći nameštaj. Ukoliko niste u mogućnosti da iznajmite skladište ili, pak, želite da veći deo elemenata sačuvate za novi enterijer, morate da razmotrite kako da zaštite nameštaj prilikom izvođenja radova. Postoji nekoliko načina na koji možete to učiniti. Jedan od njih jeste upotreba molerske folije.
Kada je nastala molerska folija?
Iako je molerska folija svojevrsna zaštitna oprema za rad novijeg datuma, tačni podaci o godini nastanka, kao i izumitelju nisu poznati. Tako da se smatra da je ona razvijena, zapravo, iz folije za pakovanje proizvoda.
Naime, 60-ih godina veliki marketi doživeli su procvat. Te se javio problem dopremanja, tj. zaštite artikala tokom transporta. Zbog toga su razvijena 2 tipa folije. Jedna je bila izrađena od polietilena niske gustine (LDPE), a druga od PVC-a (polivinil hlorida). Kako su obe vrste pokazale izvesne nedostatke, deceniju kasnije nastala je folija mnogo veće izdržljivosti.
Upravo je ta karakteristika doprinela njenoj široj upotrebi. Zato je ona našla primenu i u građevinskim radovima, kako u velikim industrijama, tako i u kućnoj upotrebi.
Koje su prednosti molerske folije?
Svaki komad nameštaja može biti u opasnosti prilikom renoviranja, čak i ako se ne nalazi u neposrednom području radova. Prašina, boja, malter, opiljci, strugotine, kao i slučajna oštećenja ne samo da ostavljaju stan u neredu, već stvaraju i skupe troškove čišćenja i popravljanja.
Da biste izbegli ove probleme neophodna je molerska folija. Ona je dizajnirana tako da odlično prianja uz svaku površinu, pružajući neverovatnu zaštitu. Odnosno, bilo kakve čestice prljavštine, pa i vlaga ne mogu da prodru i oštete obmotani predmet. Takođe, u izvesnoj meri može da spreči dejstvo UV zračenja.
Što je naročito važno prilikom menjanja stolarije, kada su prostorije izloženije dejstvu spoljašnjih faktora.
Molerska folija dolazi u različitoj debljini
Molerska folija, obično, je širine 4 ili 5 metara i debljine 12, 15, 17, 23 i 30 µm. Mada su dostupne i znatno tanje vrste. Posebnu grupu čine mini rol folije koje su namenjena za zaštitu manjih predmeta.
Pojedine su čak izrađene od recikliranog PVC-a. Jer se ovaj materijal koristi za recikliranje. Pa možemo slobodno da kažemo da imaju još jednu ulogu. A to je povećanje svesti o očuvanju životne sredine kod ljudi u našoj zemlji.
Različite vrste molerskih folija možete pronaći u prodavnici Fakt. Ovde vas čeka i alat koji je potreban svakom domaćinstvu prilikom renoviranja. Zatim, i zaštitna oprema za rad koja će vas sačuvati od povreda.
1 comment on “Molerska folija”