
Četke za farbanje sastavni su deo pribora koji koriste moleri.
Zidovi u domu zauzimaju centralni deo. Oni daju ton celokupnom enterijeru. Mada naučna istraživanja pokazuju da njihova boja može da utiče i na naše raspoloženje.
S obzirom na to da su oni prvo što svaki gost primeti pri ulasku u prostoriju, ne čudi što se velika pažnja posvećuje dekoraciji ovog dela doma.
Ipak, imajte u vidu da jedino čisti zidovi, bez tragova fleka, čine prostor lepi. To znači da nakon izvesnog vremena morate ih ponovo prefarbati novom bojom ili osvežiti staru. Da biste ovaj posao obavili potrebna vam, najpre, molerska folija kojom ćete zaštiti nameštaj. Zatim, odgovarajuća boja i, naravno, četke za farbanje.
Četke za farbanje mogu biti od prirodnih i sintetičkih materijala
Danas se četke izrađuju od kvalitetnog materijala koji garantuje višegodišnju upotrebu. Drška je najčešće od lakiranog drveta. Njen ergonomski dizajn omogućava jednostavnu upotrebu. Ni pri višečasovnom korišćenju ne postoji opasnost od trnjenja i grčeva u rukama.
Metalni deo predstavlja kalup u kome su raspoređene čekinje za farbanje. One, pak, mogu biti od sintetičkog ili prirodnog materijala.
Glavna prednost sintetičkih četki jeste veća trajnost u odnosu na one koje imaju prirodne čekinje. Čišćenje nakon upotrebe je znatno lakše. Njihovim korišćenjem izbeći ćete rizik od mogućeg ostavljanja čekinja po zidu prilikom farbanja. Međutim, nanošenje boje zahteva prelažanje više puta da bi bila ujednačena. Potrebno je više vremena za završetak posla.
Za razliku od njih, četke za farbanje sa čekinjama od prirodnog materijala obezbeđuju brže obavljanje posla. Boja se dobro nanosi, već pri jednom potezu. Posebno ako se koriste modeli sa svinjskom dlakom. Ipak, kod njihove upotrebe treba biti pažljiv, jer mogu da ostavljaju tragove vlakana.
Vrste četki za farbanje
U zavisnosti od namene postoji više vrsta četki za farbanje.
Najrasprostranjenije su ravne, pljosnate četke. Njihova upotreba ne zahteva iskustvo, jer se boja ravnomernije nanosi. Obično su najvećih dimenzija, tj. dolaze sa prečnikom od 4 do 8 cm. Ove četke su namenjene za bojene velikih, ravnih površina. Koriste se za osnovno farbanje zidova. Za završne, fine radove na zidovima poželjna je upotreba četke okruglog oblika. Pri čemu za sintetičke i masne boje treba izabrati četke oštrije dlake, a za emajl i lakove na bazi nitroceluloze mekše modele.
Okrugle četke dolaze u različitim veličinama, prečnika od 20 do 45 mm i sa različitim vrhom čekinja. Tako da su modeli sa čekinjama koje su sužavaju najbolje za hrapave površine na drvetu ili metalu. Najčešče se koriste za farbanje ograde, kućne drvenarije, žaluzina…
U posebnu grupu spadaju četke za radijatore. Karakteriše ih duga drška, od 40 do 50 cm sa metalnim delom koji je savijen pod pravim uglom. Na taj način je omogućeno bojenje i teško dostupnih delova radijatora, koje je nemoguće dohvatiti drugim vrstama četki. Mogu se koristiti i kod drugih predmeta sličnog oblika.
Prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt ima veliku ponudu različitih vrsta četki za farbanje. Ukoliko ste odlučili da svom domu podarite novi izgled ovde možete pronaći i čekiće, bušilice, burgije, zaštitne naočare i drugu opremu za rad.