
Sijalična grla predstavljaju baze na koje se postavljaju sijalice. Na taj način omogućavaju osvetljavanje prostora.
Njihova glavna funkcija jeste obezbeđivanje sigurne i stabilne veze između sijalice i izvora napajanja. Odnosno, ostvarivanje električnog kontakta sijalice sa instalacijom. Samim tim, omogućavaju protok struje do sijalice kako bi mogla da svetli.
Pored električnog povezivanja, pružaju i mehaničku vezu. To znači da drže sijalicu čvrsto tako da sprečavaju njeno ispadanje i gubitak kontakta. Zbog toga su napravljena od čvrstih materijala koja imaju visoku otpornost na temperaturu.
S obzirom da su sijalična grla ključna komponenta svake rasvete Fakt vam otkriva sve što treba da znate o njima.
Kada su se pojavila sijalična grla?
Sijalična grla imaju dugu istoriju. Njihovo postojanje uslovila je pojava sijalica. Naime, krajem 19. veka Thomas Edison i Joseph Swan su razvili prve komercijalne sijalice sa navojnim grlom. Da bi mogle da se postavljaju Edison je konstruisao i bazu za njih. Nazvana je Edison Screw Base (E27).
Iako najstarija vrsta, ova sijalična grla i u modernom dobu predstavljaju jedan od najčešće korišćenih standarda.
Razvoj sijaličnih grla je nastavljen u narednim decenijama. Početkom 20. veka pojavila su se bajonet grla (B22, B15). Ovi modeli su našli primenu u Velikoj Britaniji. Mada se danas sreću i u drugim delovima Evrope.
Razvoj halogenih sijalica 70-ih godina doveo je do uvođenja novih modela koja su njima odgovarala. To su, pre svega, GU10, G9, G4 i R7s sijalična grla.
Početkom 21. veka pojavile su se LED svetiljke. Sa njima su stigli i moderni tipovi grla, kao što su GU10 i G13 za LED cevi.
Vrste sijaličnih grla
Danas postoji veliki broj sijaličnih grla prilagođenih raznim vrstama kako kućnog osvetljenja, tako i industrijskog.
Najrasprostranjenija su Edison sijalična grla – E14, E27 i E40. U pitanju su navojna grla, gde E označava Edisonov rotacioni navoj. Zahvaljujući njemu sijalica se jednostavno ušrafi u odgovarajući spoj. Brojevi 14, 27 i 40 vezani su za prečnik navoja sijalice koji je izražen u mm.
E27 grlo se koristi za standardne sijalice. E14 za manje sijalice, a E40 grla su namenjena za industrijsku rasvetu
Bajonet sijalična grla (B) su u obliku slova T sa vertikalno postavljenim iglicama sa obe strane. Sijalice se postavljaju pomoću sistema rotacije. Standardna verzija je B22 grlo. Sreće se u Velikoj Britaniji i Indiji. Manja verzija je B15 grlo koje se koristi u specijalnim lampama.
Za halogene i LED sijalice neophodna su sijalična grla sa igličastim kontaktima. Ova grla imaju 2 kontaktne igle, te su poznata kao G serija. Naziv potiče od engleske reči za staklo, jer je to bio originalni materijal od kojeg su napravljene kontaktne igle.
GU10 grla se koriste u reflektorima i spot svetlima. Za dekorativno LED osvetljenje idu G9 grla, a u niskonaponskim sijalicama (12V) su G4, G5.3 ili G6.35 modeli.
Sijalična grla T serije, tzv. tuba grla, se koriste za fluorescentne cevi i LED tube u poslovnim prostorima. Dok posebnu grupu čine GX53 grla. U pitanju su veoma tanka grla koja su namenjena za LED ploče.
Kako izabrati sijalično grlo?
Izbor odgovarajućeg sijaličnog grla zavisi od više faktora, uključujući tip sijalice, napon, namenu i materijal.
Svaka sijalica ima određen tip grla. Zbog toga je neophodno pre kupovine grla da proverite tip sijalice. Zatim i napon i snagu. Sijalična grla su prilagođena određenom naponu. Pri čemu se napon od 220V do 240V odnosi na standardnu mrežnu rasvetu. Napon od 12V je za LED ili halogene sijalice koje rade na niskom naponu.
Obavezno obratite pažnju i na snagu. Ukoliko izaberete model veće snage može doći do pregrevanja i oštećenja.
Materijal grla je još jedna važna karakteristika. Keramička grla su veoma otporna na visoke temperature, te su idealna za jake sijalice. Plastični modeli su pogodni za LED sijalice, jer ne emituju mnogo toplote, dok se metalna grla koriste u industrijskim postrojenjima.
Veliki izbor sijaličnih grla možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.