
Sklopke su važan elektromaterijal za vaš dom i poslovni prostor. S obzirom da služe za zatvaranje i otvaranje strujnih kola moraju biti izrađene prema određenim standardima. Takođe, njihova ugradnja podleže tehničkim propisima.
Široka upotreba struje u 19. veku donela je brojne prednosti. Nažalost, pokazala je izvesne probleme. Unutrašnja i spoljna rasveta toga doba dovodila je do čestih opterećenja i kratkih spojeva, što je za posledicu imalo oštećenje sijalica i uređaja, kao i ozbiljne povrede opasne po život čoveka. Da bi se sprečili negativni efekti upotrebe razvijen je mehanički sistem koji je omogućavao isključivanja električnog kola kada električna energija dostigne opasni nivo.
Postavljanje sklopi započelo je krajem 19. veka. Vrlo brzo našle su komercijalnu upotrebu, pa su 1922. godine dobile standardizaciju u proizvodnji.
Zašto su sklopke neophodne u svakom objektu otkriva vam prodavnica Fakt.
Kako rade sklopke?
Sklopke pružaju zaštitu od direktnog i indirektnog dodira napona. Karakteriše ih visoka osetljivost na greške u distribuciji električne energije, tako da sprečavaju nastanak požara i strujnog udara čoveka.
Prilikom rada koriste strujni transformator, kojim se vrši merenje odnosa između struje u provodnicima, pri čemu registruju curenje struje koja je mnogo manja od količine koju određeni uređaj koristi, odnosno previsoka tako da postoji opasnost da se osigurači istope.
Čim se otkriju nepravilnosti sklopke u neverovatno kratkom roku (25-40 ms) prekidaju električno kolo, tada suma i linijskih i nultih struja mora biti jednaka nuli.
Instalacione sklopke
Iako se sklopke prema vrsti struje koju kontrolišu dele u više grupa, najširu primenu imaju instalacione. Upravo njih srećemo u instalacijama zgrada, kuća, poslovnih objekata, škola… Izrađuju se za napone do 500 V i struje od 6, 10, 16 i 25 A. Baš kao razvodne kutije mogu se ugrađivati ispod ili iznad maltera.
Zavisno od broja mesta na kojima prekidaju strujno kolo dele se na: jednopolne, dvopolne i višepolne sklopke. Dok u odnosu na mehaničku zaštitu razvrstavaju se na sklopke za opštu primenu, koje pružaju zaštitu od IP 00 do IP 40 i vodonepropusne sklopke, sa zaštitom od IP 55.
Instalacione sklopke imaju različitu namenu, pa postoje obrtne, pregibne, potezne, taster, impulsne itd.
Obrtne i pregibne sklopke
Obrtni modeli se sastoje od obrtnog dela (rotora) i nepokretnog dela (statora) na kome se nalazi nekoliko kontakata sa stezaljkama. Broj tih stezaljki određuje da li je sklopka jednopolna, serijska, grupna, naizmenična ili unakrsna.
Pregibne sklopke se koriste za napon 250 V i struju 10 A, mada se izrađuju i za jaču struju – od 16 ili 25 A. Ove vrste se upotrebljavaju kod potrošača većih snaga, kao što su bojleri.
Prema funkciji mogu biti jednopolne, serijske i naizmenične.
Jednopolne uključuju i isključuju jednu ili više sijalica sa jednog mesta. Serijske služe za uključenje i isključenje 2 sijalice zasebno ili obe istovremeno sa jednog mesta, dok naizmenične se koriste kod jedne ili više sijalica sa 2 različita mesta.
Različite vrste sklopi, kao i razvodne kutije, utičnice, osigurače i drugi elektromaterijal možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt.
1 comments on “Sklopke – Neophodan elektroaterijal u svakom domu”