Relei predstavljaju električne komponente koje se koriste kako bi se prekinulo ili uspostavilo strujno kolo. Pomoću elektromagneta oni otvaraju i zatvaraju strujne kontakte, preusmeravajući voltažu iz jednog dela uređaja u drugi.
Baš kao i sklopke, relei čine važan deo svake električne instalacije, jer imaju zaštitnu ulogu. Odnosno, štite druge električne elemente od kvarova i električnih udara, pa možemo slobodno da kažemo da gotovo nijedan uređaj ne može da radi bez njih.
S obzirom da mogu nesmetano da rade kako na veoma niskim temperatura od -40 stepeni Celzijusovih, tako i na veoma visokim, čak do 80 stepeni Celzijusovih, relei imaju široku namenu.
Kako izabrati pravi model otkriva vam prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt.
Kada su nastali relei?
Iako su relei ključni deo savremene automatizacije njihov značaj je poznat više od 200 godina. Zapravo, nastali su kao deo jednog drugog uređaja. Nemački izumitelj Samuel Tomas fon Semering je 1809. godine prilikom konstruisanja elektrohemijskog telegrafa dizajnirao i relej kao njegov element.
Semeringovo otkriće unapredio je Džozef Henri. Te mnogi istoričari upravo ovog američkog naučnika navode kao izumitelja. Druga grupa ističe da je za otkriće zaslužan engleski izumitelj Edvard Dejv.
Bez obzira na podeljena mišljenja jedno je sigurno – relei su komercijalnu upotrebu dobili zahvaljujući Samjuelu Morzeu. Američki pronalazač je 1840. godine električnu komponentu ugradio u telegraf kako bi pojačao signal. Na taj način omogućio je da signali iz telegrafa stignu na zadatu destinaciju.
Nakon telegrafa relei su postali sastavni deo telefonskih linija. Vremenom, našli su primenu i u izradi automobila, različite tehnike, kao i u mikroprocesorima, opremi za elektrane…
Kako rade relei?
Svaki relej se sastoji iz određenih komponenti, a to su: okvir, namotaj, armatura (kotva), kontakti i prekidač.
Na okviru se nalazi elektromagnet koji se sastoji od mnogobrojnih namotaja izolovane bakarne žice. Kada se priključi na napajanje elektromagnet se aktivira, stvarajući magnetsko polje koje privlači železnu armaturu. Ona, pak, ima zadatak da prekine ili uspostavi set električnih kontakata.
U slučaju da se relej isključi pritiskom na prekidač, struja prestaje da teče kroz elektromagnet. Samim tim, prestaje da privlači armaturu, tako da se ona pomoću opruge vraća u polazni položaj.
Vrste
Zavisno od namene postoje obični (neutralni) i polarizovani relei. Kod običnih elektromagnet privlači armaturu nezavisno od toga koji smer struje teče kroz nju, što znači da mogu da rade i na naizmeničnoj i na jednosmernoj struji. Dok polarizovani se koriste samo za jedan smer struje, jer sadrže permanentni magnet koji je osetljiv samo na jedan smer struje.
Prema funkciji, relei mogu biti za opštu upotrebu, automobilski, telefonski, telegramski, indukcioni, strujni, frekventni, strujno-naponski i drugi.
Posebnu grupu čine vremenski. Karakteriše ih unapred podešeno kašnjenje prilikom isključivanja i uključivanja kontakata, na osnovu toga postoje vremenski relei sa zakašnjenjem pri uključivanju i vremenski relei sa zakašnjenjem pri isključivanju.
Različite vrste releja možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Fakt. Ovde vas čeka celokupna oprema i elektromaterijal za dom, uključujući razvodne table, utičnice, prekidače, motalice…