Tipli predstavljaju posebnu vrstu pričvršćivača koji omogućava pričvršćivanje zavrtnja u površinu koja je porozne ili krhke strukture. Kao takva ona ne bi mogla da izdrži težinu predmeta pričvršćenog zavrtnjem. Zbog toga je neophodna potpora, te tipli čine svojevrsni tampon između zavrtnja i površine.
Ovaj montažni materijal ima izgled cilindrične šipke napravljene od polipropilena, polietilena ili metala. Dizajniran je tako da se šipka postepeno širi tokom ugradnje. Pojedini modeli imaju i graničnik koji sprečava da upadnu u izbušenu rupu.
Kada su se pojavili tipli?
Prvi model tipla pojavio se 1911. godine. Izumeo ga je britanski inženjer John Joseph Rawlings. Rawlplug, kako je nazvan, je naišao na širu upotrebu nakon Prvog svetskog rata. Kako je rat odneo mnogo života, postojao je nedostatak za radnom snagom u svim oblastima. Samim tim javila se potreba za inovacijama koje će doneti uštedu u građevinarstvu.
U početku, tipli su imali formu vlaknastih cevi debelih zidova. Pravljeni su od paralelnih žica spojenih lepkom. John Joseph Rawlings je zajedno sa svojim bratom sproveo hiljade ispitivanja koristeći različite materijale u potrazi za savršenim. Među mnogim testiranim rešenjima bili su modeli od olova, cinka, prirodne i sintetičke gume, vlakana konoplje, stakla, drveta, pa i papira. Uvezli su i indijsku jutu, jer je posedovala prirodnu otpornost na dejstvo vlage.
Sredinom 20. veka pojavili su se tipli od plastike. Za njihovo postojanje zaslužan je nemački izumitelj Artur Fischer.
Vrste tipli
Danas na tržištu postoje različite vrste. Svaka od njih ima posebnu namenu.
Univerzalni tipli su najjednostavnijeg dizajna. Prilikom uvrtanja polipropilen, od kog su izrađeni, namotava se na metal zavrtnja. Na taj način se učvršćuje konstrukcija. Mogu se koristiti na raznim površinama, kao što su cigla, beton, kamen.
Tipli za gipsane zidove, kao što im naziv kaže, koriste se za ugradnju elemenata u gipsane ploče. Mada se mogu montirati i u poroznom betonu. Napravljeni su od plastike ili metala i karakterističnog su dizajna. Naime, vrh ima izgled burgije te nije potrebno bušenje.
Najlonski tipli napravljeni su od najlona. Imaju široku upotrebu, ali se razlikuju u formi od univerzalnih. Sadrže izražene antene koje obezbeđuju veću sigurnost.
Okvirni tipli prave se od metala. Ugrađuju se u okvire prozora i vrata.
Posebnu grupu čine dowel. Služe za ugradnju termoizolacije od mineralne vune i polistirena. Podsećaju na šuplje rajsnadle. Pri čemu široki gornji deo ima zadatak da drži izolaciju uz zid. Mogu biti od plastike ili metala.
Butterfly dowel se koristi u instalaterskim radovima. Dok se dowel nail obično primenjuje na letvicama, šperloploči, lajsnama.
Montažni materijal neophodan svakom domu
Prvi korak jeste obeležavanje mesta gde želite da postavite tiplu, odnosno zavrtanj. Zatim pomoću bušilice napravite rupu.
Debljina rupe zavisi od veličina tipla. Ona je, pak odabrana u odnosu na veličinu zavrtnja. Preporučljivo je da dubina rupe bude duža od dužine tiple.
Ukoliko planirate da zakačite veoma težak predmet stručnjaci savetuju da smer bušenja bude nadole. Na taj način tipla dobija veću nosivost.
Nakon bušenja možete postaviti tiplu i u nju uvrnuti zavrtanj.
Tipli različitih vrsta možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice FAKT. Ovde vas čeka i drugi materijal za montažu – vezice, izolir trake, šrafovi, kanalice…