Izolir i krep trake predstavljaju samolepljivi materijal koji je osetljiv na pritisak. Dugi niz godina one su sastavni je deo svakog domaćinstva, ali i kompanija, bez obzira na njihovu delatnost i veličinu.
Zbog svoje namene izolir traka se naziva i električna. Napravljena je od vinila, jer on ima veliku moć rastezanja. Šta garantuje sigurnu i dugotrajnu izolaciju. Posebnu grupu čini klasa H koja je izrađena od fiberglasa.
Za razliku od izolir, krep trake su napravljene od tankog, specijalnog papira po kome nose i naziv. Odlikuje ih jednostavna upotreba, tj. lako skidanje sa površina bez ostavljanja ikakvog traga. Dostupne su u nekoliko jačina, koje su ocenjene na skali od 1 do 100 na osnovu čvrstoće lepka. Najrasprostranjenije su one sa vrednošću 50.
Koje su prednosti upotrebe izolir i krep trake otkriva vam prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt.
Izolir i krep trake su nastale u prvoj polovini 20. veka u istoj kompaniji
Postojanje krep trake dugujemo jednom radniku kompanije 3M. Naime, Richard Drew je 1925. godine primetio da radnici koji su lakirali automobile imaju problem sa skidanjem mesarskog papira koji su koristili kao zaštitu. Ne samo da je trebalo dosta vremena, već je odlepljivanje povlačilo i deo boje koji su upravo naneli. Nastanak oštećenja povećavao je troškove farbanja. Te je Drew došao na ideju da stvori dovoljno postojanu traku, a opet onu koja se može lako skinuti.
Početkom 40-ih javila se potreba za novom vrstom trake. Upravo u tom periodu otkriven je vinil koji je našao širok spektar primene – od proizvodnje zavesa za tuširanje do izolacije kablova. Međutim, njegov glavni sastojak, tricresil fosfat, slabio je jačinu lepka. Samim tim, prve izolir trake nisu bile postojane.
Da bi nova traka osetljiva na pritisak ispunila potrebna električna, fizička i hemijska svojstva, hemičari i inženjeri kompanije 3M sproveli su niz eksperimenata. Tako su 1946. godine Snell, Oace i Eastwold razvili električne trake sa sistemom plastifikatora i gumenim lepilom na bazi sumpora. U početku, proizvodile su se isključivo u žutoj boji. Njih su ubrzo zamenile bele trake, a zatim su se pojavile u mnogim drugim bojama.
Za šta se koristi izolir traka?
Kao što i sam naziva kaže izolir (električna) traka se, pre svega, koristi za izolaciju električnih žica i drugih materijala koji provode struju. Zapravo, ona sprečava prelazak struje sa jednog na drugi provodnik. Na taj način smanjuje rizik od pojave kratkih spojeva zbog kojih bi se automatski osigurači isključili.
Takođe, ova vrsta trake se koristi za popravku i ojačavanje oštećenih kablova, ali i za zaštitu od abrazije i vremenskih uslova. Zavisno od boje upotrebljava se i za grupisanje i označavanje električnih kablova.
Crnu najčešće srećemo, jer se koristi za izolaciju svih kablova i obeležavanje faznog provodnika. Plava traka nosi nulti provodnik, a žuto-zelena predstavlja uzemljenje. Ranije se koristila i traka crvene boje za obeležavanje faze.
Dok se bele upotrebljavaju samo u Americi, a imaju istu funkciju kao plave izolir trake.
Krep trake imaju široku upotrebu
Osim prvobitne namene u automobilskoj industriji, krep trake su našle primenu i u mnogim granama. One su obavezni slikarski materijal, kao i za krečenje i molerske radove.
S obzirom na to da ne ostavljaju trag lepka koriste se i u dizajnerskim i arhitektonskim studijima. Odnosno, u svim poslovima koji zahtevaju preciznost. Te čudi što su sastavni deo kreativnih radionica, kakve su izrada dekupaža.
Ove trake imaju i sasvim neobične namene u domaćinstvima. Pomoću njih možete da otklonite dlake ljubimaca i prašinu sa odeće. Zatim, možete ih koristiti za dekoraciju, pakovanje poklona, pa i za uređenje bašte. Posebno, prilikom sadnje novih biljaka za koje je potrebno sortiranje prema vrsti. Budući da se krep traka lako uklanja, ne morate brinuti da li će ona oštetiti cveće i uništiti vaš trud.
Izolir i krep trake možete pronaći u ponudi prodavnice Fakt. Ovde vas čeka alat koji je potreban svakom domaćinstvu, kao i najneophodniji kućni aparati.