
Merdevine (lestve ili stube) su nezaobilazni predmet svakog domaćinstva.
Promena sijalice, montiranje lustera, krečenja, kao i mnogi drugi zadaci tokom uređenja doma ne mogu se obaviti bez merdevina. Međutim, one nisu namenjenje samo za jači pol.
Merdevine su značajna pomoć domaćicama u svakodnevnim kućnim poslovima. Postavljanje zavesa, pranja prozora, korišćenje predmeta sa visokih, teško dostupnih polica nemoguće je zamisliti bez ovog korisnog alata. Takođe, stube služe za radove u bašti, branje voća, pa i za popravku krova i oluka.
Pored domaće upotrebe srećemo ih kao osnovno sredstvo vatrogasnih ekipa, građevinaca i molera.
Iako su merdevine sveprisutni predmet, o njima retko razmišljamo sve dok se ne javi potreba za upotrebom.
Merdevine su poznate od davnina
Merdevine se pominju još u Bibliji. Naime, prikazale su se u snu Jakovu, kao predmet koji se spušta sa neba na zemlju.
Međutim, niko ne zna tačno kada su izmišljene. Najraniji dokaz o upotrebi merdevina star je 10.000 godina. U jednoj pećini u Valensiji pronađen je kamen na kome su prikazana 2 muškarca koji pomoću merdevina pokušavaju da sakupe med iz košnice na drvetu.
Smatra se da su lestve, kakve danas poznajemo, kreirali Jevreji i Egipćani. Vremenom, našle su upotrebu u vojne svrhe. Odnosno, korišćene su u opsadnim kulama za penjanje pešadije na gornje nivoe.
Tokom istorije razvijale su se razne verzije. Najpopularniji model, tzv. rasklopive merdevine sa gazištem konstruisao je američki izumitelj John H. Bailey januara 1862. godine. Na taj način omogućena je veća sigurnost pri radu, kao i lakše skladištenje nakon upotrebe.
Stube ili lestve dolaze u više različitih modela
Osnovna podela merdevina je na fleksibilne i krute.
Fleksibilne, tj. Jacob merdevine napravljene su od konopa, trave i drugih fleksibilnih materijala. Dok prečke mogu biti krute ili fleksibilne. Koriste se za penjanje u izuzetno ograničnom prostoru, a zbog lagane forme mogu se jednostavno preneti sa jednog mesta na drugi.
Ipak, trebate imati u vidu da ove lestve upravo zbog dizajna zahtevaju veštinu za penjanje. Pa se, danas, najčešće koriste na treninzima i brodovima za hitne slučajeve ili privremeni pristup boku broda.
Za razliku od fleksibilnih, krute (čvrste) merdevine daju sigurniji oslonac nogama. Nažalost, samo manji modeli su laki za prenos, a veći zahtevaju poseban prevoz.
Prvobitno su pravljene od drveta. Sada su u upotrebi i modeli od aluminijuma i staklenih vlakana. Zbog čvrstoće, izdržljivosti i male težine aluminijuske merdevine imaju najširu primenu. Mada nisu preporučljive za rad oko električnih izvora, jer aluminijum provodi električnu struju. U tom slučaju poželjna je upotreba merdevina od staklenih vlakana.
Postoji više modela čvrstih merdevina. Najpoznatije su verzije sa proširenjem, koje pružaju mogućnost podešavanja dužine. Pa su pogodne za poslove na različitm visinama.
Dvostrane merdevine imaju gazišta sa obe strane. Tako da omogućavaju da dve osobe rade istovremeno. Dok većina domaćinstava ima male, sklopive stube sa dva do tri stepenika.
Posebnu grupu čine merdevine za tavan. One su pričvršćene za ulaz potrovlja. Povlačenjem ručice za ulaz merdevine se rasklapaju.
Kako izabrati odgovarajuće merdevine?
Pre nego što krenete u nabavku, razmislite za šta su vam merdevine potrebne. Za svakodnevnu upotrebu najpraktičnije su manje, sklopive verzije. Ukoliko, pak, želite da ih koristite za farbanje zidova ili pranje prozora, najbolje rešenje su modeli sa podesivom dužinom.
Prodavnica elektromaterijala u centru grada, FAKT u bogatoj ponudi ima i različite modele merdevina. Nudimo vam najjefitinje merdevine u Beogradu, pristupačne za svačiji budžet. Ovde ćete, ujedno, pronaći sve za vaše kupatilo, materijale i alat za montažu, kao i zaštitnu opremu za rad.
3 comments on “Merdevine – Neophodne u svakom poslu i domaćinstvu”