Topljivi osigurači predstavljaju elemente električnih kola. Oni čuvaju instalacije od pregrevanja, sprečavajući oštećanja na njima. Samim tim, štite druge uređaje od kvarova i požara, to znači da su obavezni elektromaterijal za vaš dom.
S obzirom na ulogu koju imaju topljivi osigurači, ne čudi što postoje više od jednog veka. Zapravo, ideja o konstruisanju uređaja koji bi štitio od prejake struje javila se na samom početku šire upotrebe električne energije. Tako je francuski fizičar Breguet razvio prvu verziju osigurača, a korišćena je u telegrafskim stanicama kao zaštita od posledica udara groma.
Breguetov rad je unapredio Thomas Edison, stvorivši model kakav danas poznajemo. Za svoj izum ovaj američki fizičar dobio je 1890. godine patent.
Kako rade topljivi osigurači?
Topljivi osigurači se sastoje iz 4 dela – podnožja, kalibarskog prstena, kape i vatrostalne patrone.
Metalni kontakti patrone spojeni su lako topljivom žicom, čija debljina određuje jačinu samog osigurača, pa prilikom prolaska struje koja je slabija od jačine samog osigurača, ne dolazi do prekida kola, već je obezbeđen nesmetan rad.
U slučaju da vrednost struje pređe dozvoljenu granicu dolazi do prekida žice u vatrostalnoj patroni, odnosno njenog topljenja, pa odatle i naziv ovih osigurača. Razaranje žice dovodi do prekida strujnog kola. Na taj način ono je zaštićeno od prekomerne struje.
Kako tehnički propisi zabranjuju zamenu istopljene žice, neophodno je osigurač u celosti promeniti, te se mogu koristiti samo za jednokratnu upotrebu. Obično ih srećemo kao predosigurače između vodova i razvodne table.
Upravo je nemogućnost dužeg rada okarektisana kao mana ovih osigurača, pa su sve češće u upotrebi automatski osigurači, jer se kod njih strujni krug prekida razdvajanjem kontakata, a ne razaranjem žice.
Vrste topljivih osigurača
Prema konstrukciji postoji 3 tipa topljivih osigurača.
Osigurači tipa D (na zavrtanj) se koriste za zaštitu provodnika i uređaja za napone do 500 V i struje do 200 A. Pri čemu su gornje ivice kalibracionih prstenova obojene određenom bojom radi lakšeg razlikovanja vrednosti struje koju mogu da podnesu.
Zelena boja odgovara struji od 6 A. Crvena struji od 10 A. Siva je namenjana za struju od 16 A, plava struji od 20 A, a žuta struji od 25 A. Za struju vrednosti 35 A potreban je osigurač bele boje, a za vrednost od 50 A osigurač crne boje.
Osigurači tipa B (sa lamelom) namenjeni su za struju od 5, 10, 16, 31,5 i 63 A i napon do 250 V. Dok se niskonaponski modeli koriste za struje do 1250 A i napone od 220 do 900 V. Kako su u pitanju topljivi osigurači velike prekidne moći sreću se u velikim industrijskim pogonima. Ukoliko je vrednost struje do 350 A osnova je izrađena od porcelana, a za jaču struju, osnova je metalna ploča.
Brzina reakcije topljivih osigurača
Na osnovu brzine reagovanja topljivi osigurači mogu biti brzi i tromi. Kod brzih topljiva nit se topi u veoma kratkom roku, zbog čega se ovi osigurači ugrađuju tamo gde je potrebno reagovati što pre.
Za razliku od njih, tromi podnose struju i do 5 puta veću od nominalne u trajanju od nekoliko delova sekunde.
U bogatoj ponudi prodavnice Fakt možete pronaći različite topljive osigurače, kao i sklopke, razvodne kutije i table i drugi potreban elektromaterijal.