Kućno zvono predstavlja uređaj koji služi za oglašavanje posetioca. Zahvaljujući njemu vlasnici stana ili kuće znaju da im dolaze gosti.
Zvono je obavezni elektromaterijal za vaš dom. Iako od prvog dana useljenja dočekuje svakog na vratima, često nismo svesni njegovog postajanja sve dok se ne oglasi dobro poznatom melodijom.
Na prvi pogled izgleda kao jednostavno dugme. Međutim, kućno zvono ima veliki značaj. Samim tim i dugu istoriju upotrebe, koja seže sve do Industrijske revolucije.
Zvono za kuću je postojalo još u Viktorijansko doba
Jednostavno kucanje na ulaznim vratima, koje je od davnina najavljivalo dolazak, koristi se i danas. Ipak, ovaj stari metod u doba kraljice Viktorije zamenjen je prvim modelima zvona. Ona su funkcionisala na dva načina.
Prvi oblik je izgledom podsećao na zvona crkve, a bio je postavljen iznad ulaznih vrata. Međutim, ovo kućno zvono ne samo da nije pružalo jak zvuk u unutrašnjosti, već je često bilo meta lopova.
Drugi oblik jeste tzv. mehaničko zvono koje je postavljano unutar kuće. Aktiviralo se ručnim povlačenjem lanca pored ulaznih vrata. Zapravo, ovaj model je bio istog dizajna kao čuvena zvona za poslugu, koja možemo da vidimo u filmovima sa tematikom iz 19. veka.
Sa razvojem industrije došla je i revolucija u dizajnu zvona. William Murdoch je 1817. godine u svom domu u Birmingemu instalirao prvo kućno zvono. Ovaj škotski parni inženjer i pronalazač iskoristio je pronalazak parne mašine tako da je njegov izum radio na sistemu cevi i komprimovanog vazduha.
Već 1831. godine Joseph Henry je kontruisao električno kućno zvono, ali je doživelo širu upotrebu tek 1913. Odnosno, kada je uvođenje električnih transformatora omogućilo korišćenje električne energije za rad zvona, umesto skupih baterija koje su do tada bile neophodne.
Danas je kućno zvono dostupno ne samo sa različitim melodijama, već i u brojnim vrstama.
Bežično kućno zvono
Pored standarnih mehaničkih i električnih vrsta, poslednjih godina sve više se koristi bežično kućno zvono.
Ono radi na veoma jednostavnom principu. Dugme na vratima sadrži ugrađeni radio predajnik koji se napaja iz baterije. Kada se taster zvona pritisne, predajnik šalje radio signal prijemnoj jedinici, koja je priključena u utičnicu unutar zgrade. Nakon prepoznavanja signala, prijemnik aktivira zvučni čip koji kroz zvučnik reprodukuje zvuk.
Bežična zvona su najbolji izbor za vrata koja su udaljena od stambene jedinice. Najčešće se montiraju na kapijama i ulazima zgrada.
Smart kućno zvono
Savremeno doba donelo je veliki napredak tehnike. Gotovo da ne postoji oblast života u kojoj pametni uređiji nisu ovladali. Pa je bilo samo pitanje vremena kada će se ova tehnologija primeniti i na zvono.
Prvi model pod nazivom „Ring Video Doorbell“ predstavio je 2013. godine James Siminoff. Vrlo brzo su nastale druge verzije, među kojima se po karakteristikama izdvaja „Nest Hello“.
Smart kućno zvono se putem WiFi povezuje sa mobilnim telefonom, tabletom ili kompjuterom. Aktivira se klasičnim pritiskom na taster, ali i preko senzora pokreta kada se posetilac približi vratima. Putem specijalne aplikacije omogućeno je vlasniku da vidi i komunicira sa osobom koja je na vratima.
Prodavnica elektromaterijala u centru grada, Fakt ima veliki izbor različitih vrsta kućnih zvona. U njenoj bogatoj ponudi možete pronaći i brusilice i bušilice, kao i druge alate i zaštitnu opremu za rad. Zatim vrhunsku rasvetu, štedljive sijalice, led panele i mnoge druge aparate i materijale koji su neophodni svakom domaćinstvu.
Kako da odaberam zvonce za ulazna vrata stana unutra, ne kao interfon – koje moze da se reguliše , time mislim na jačinu i boju zvuka, hvala.